Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25640)

Вратете им ја мекоста на пешкирите со една состојка што ја...

Сите сакаме нашата бања да биде украсена со меки пешкири, но сѐ почесто се случува тие да станат груби набргу по купувањето, што, секако,...

Бизнис инфо

Ново зголемување на цената на лебот, брашното и на печивата До крајот на ноември цената на лебот, брашното и на печивата ќе се зголеми за...

Инфлацијата во еврозоната достигна рекордно ниво

Земјите од еврозоната забележаа зголемување на инфлацијата од 10 отсто во септември, во споредба со претходната година, што е највисоко ниво од создавањето на...

Економијата пред колапс поради струјниот удар

Стопанската комора на Македонија вчера повторно предупреди дека ако не се намали цената на струјата, македонската економија од темел ќе биде нарушена. Од комората...

Олеснет пристапот до австрискиот пазар на трудот

Подготвил: Mарјан Велевски Реформата на таканаречениот „црвено-бел-црвен картон“, која стапи во сила, го олеснува пристапот на странската работна сила на австрискиот пазар на трудот. Откако...

Технологијата за безбедност ги подели пратениците во Европскиот парламент

СОФТВЕРОТ ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ ЛИЦА - КОРИСНА АЛАТКА НА БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЛУЖБИ ИЛИ ЗАКАНА ЗА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА Европските влади и компании го засилуваат своето експериментирање со препознавањето...

ПАНОРАМА

Подготвил: Mарјан Велевски Подгорица – Граѓаните на Црна Гора плаќаат најевтино гориво во регионот, соопштија од тамошната влада. Како што е наведено на инстаграм-профилот на...

Ќе може ли ГЕРБ да формира влада?

Коалицијата предводена од поранешниот премиер Бојко Борисов победи на изборите во Бугарија Подготвил: Mарјан Велевски Клучното прашање е дали и како Борисов ќе успее да состави...

Како се одвиваше пренесувањето на Гоцевите останки во Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПРЕД 76 ГОДИНИ Заклетвата на македонските генерации да ги пренесат коските на Гоце Делчев во престолнината на Македонија била исполнета во 1946...

На потег и Јавното обвинителство и ЕУ

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ОТВОРАЊЕ НОВО БУГАРСКО ЗДРУЖЕНИЕ СО КОЕ СЕ ПРОМОВИРА ФАШИЗМОТ Правните експерти и институции со кои се консултира нашиот весник се категорични дека...