Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25636)

Најопасните локации за самослик во светот на кои загинаа 300 луѓе

Во последниве години се појави тренд што однесе повеќе од 100 животи - самослик на особено опасни места. Инфлуенсерите сакаат да ги прикажуваат своите...

Видеоигрите не влијаат на благосостојбата

Студија спроведена на 39.000 играчи на видеоигри покажа дека просечниот гејмер треба да игра 10 часа на ден повеќе од вообичаено за да забележи...

Самоуправувачки трамваи што се движат по асфалт

Во Кина се користат трамваи што не се движат по шини и кои немаат електрични водови, туку се движат по асфалтна површина на која...

Новата колекција на „Гучи“ ја претставија 68 пара близнаци

Креативниот директор на „Гучи“, Алесандро Микеле, за својата колекција пролет-лето 2022/2023, наречена „Твинсбург“, која беше претставена на Модната недела во Милано, за модели избра...

Промовирана „Пандемија и постхуманизам“ на Иван Џепароски

Kнигата на Иван Џепароски „Пандемија и постхуманизам“, во издание на „Ми-Ан“, во КИЦ, ја промовираа Наташа Аврамовска и Мишел Павловски. - Книгата на реномираниот македонски...

Во МНТ гостува Белградско драмско позориште

На сцената на Македонскиот народен театар, на 4 и 5 октомври, со почеток во 20 часот, ќе гостува Белградско драмско позориште од Белград, со...

Премиера на дипломската претстава „Шопинг енд факинг“

Премиера на дипломската претстава „Шопинг енд факинг“, во режија на Шенај Мандак, ќе се одржи во Турскиот театар во Скопје, вечерва, во 20 часот....

Војната против жените е најдолгата војна, некогаш и сега

Шејла Камериќ, уметница, и Наталија Пауниќ, кураторка „Доаѓаме со поклон“ е насловена изложбата на познатата уметница Шејла Камериќ, поставена во „Чифте-амам“. Шејла Камериќ живее и...

Балтичкиот гасовод: Обид на Европа да ја намали зависноста од руски...

Полска Подготвил: Mарјан Велевски Премиерите на Полска и на Данска во полскиот град Голењов, свечено го отворија новиот гасовод поставен на дното на Балтичко Море. Новиот...

Референдумско „за“ за приклучување кон Руската Федерација

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ ВО ЧЕТИРИТЕ РЕГИОНИ ВО УКРАИНА: ДОНЕЦК, ЛУГАНСК, ЗАПОРОЖЈЕ И ХЕРСОН Подготвил: Mарјан Велевски Властите во четири региони на Украина во кои беше...