Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25635)

Решавачкиот чекор до добивање работно место: Компетентност или врска?

Довербата на јавноста за мерит-вработувања во јавниот сектор одамна е разнишана Процедурите за вработувањата во јавниот сектор сѐ почесто се засенувани со обелоденување разни афери...

САД со нов рекорд

КОШАРКА – СП ЗА ЖЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА Тие во четвртото коло ја совладаа Јужна Кореја, со 145-69, што претставува и највисока победа во историјата на...

Пропуштивме да покажеме дека знаеме да бидеме достоинствени и во најтешките...

Од наш агол Натпреварот во Скопје помеѓу Македонија и Бугарија, кој беше тензичен, на моменти и груб, повеќе од фудбалските случувања на теренот ќе се...

Македонија трета, се чека ждрепката за ЕП 2024

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИ, ЛИГА Ц Македонија загуби од Бугарија (0-1), но останува во лигата Ц во следното издание во ЛН. Севкупно, ефектот на...

Карлсен ја проби бариерата од 2.900 рејтинг-поени!

КУП НА ГЕНЕРАЦИИ „ЈУЛИУС БАЕР“ ВО ЗАБРЗАН ШАХ Светскиот првак во финалето го совлада, со 1,5-0,5 и со 2-0, Индиецот Арјун Еригаиси, во седмиот натпревар...

Уривањето на АСНОМ – уривање на Македонија

Секој малку учен човек знае дека ако не постоеше Илинден 1903-та, не ќе постоеше АСНОМ 1944-та, ако не постоеја и едниот и другиот историски...

Да не дозволиме да се скине кај Македонија

Растегнатата „гума“ на меѓународното право Геополитичките анализи констатираат дека „растегливата гума на меѓународното право доаѓа до точка на кинење токму сега“. Многу елементи и досега...

Трибунот Толстој (3)

Антиупатства за лична употреба Односот меѓу двајцата писатели варира, сѐ до смртта на Иван Сергеевич, меѓу топло - ладно: кога се заедно, не им треба...

„Антево перо“ за „Куќа“ од Јулијана Младеновска-Тешија

Комисијата за доделување на наградата, во состав: Весна Мојсова-Чепишевска (претседателка), Атина Цветаноска и Жорж Поповски (членови), одлучи наградата „Антево перо“, која подразбира печатење на...

Гордана Каракашевска на поетски фестивал во Саранда

Македонската поетеса Гордана Каракашевска со уште тројца поети од Македонија ќе учествува на најголемиот интернационален поетски фестивал во Саранда, Албанија. Поетскиот фестивал е во...