Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25629)

Промената може да почне со секого од нас

„Европската недела на мобилноста“ се спроведува веќе 20 години, за поттикнување промени во однесувањето на луѓето и учесниците во сообраќајот, во насока на активна...

Доста е со уцени

Низа показатели, анкети и испитувања на јавното мислење во изминатиов период покажуваат дека македонските граѓани не прифаќаат веќе шарени лаги, односно ветувања што подоцна...

Спортски вести

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО УЛТРАМАРАТОН Светски рекорд на Сорокин - за 24 часа истрчал 319,614 км Литванскиот ултрамаратонец Александар Сорокин го урна сопствениот светски рекорд, со истрчани...

Карлсен одигра еден потег против Ниман и го исклучи компјутерот

Светскиот првак ја предаде интернет-партијата во шестото коло против Американецот Ниман, со што повторно ја разгоре контроверзната расправија за мамење, која почна неодамна на...

„Одржливо наследство“ – тема на Европските денови на културното наследство

Европските денови на културното наследство Европските денови на културното наследство, кои ќе се одржат во периодот од 22 до 28 септември, во програмата вклучуваат дваесетина музеи,...

ТФТ игра за пласман во Лигата на шампионите

Прв противник на скопјани денеска, од 21 часот, во СЦ „Борис Трајковски“, им е германски Кемниц најнерс. На турнирот играат шест екипи, победникот ќе...

Трибунот Толстој (2)

Развојот на односот на Толстој кон еден друг значаен руски автор, Иван Тургењев, десет години постар од него, може да ги открие сета сложеност...

Бабунски: Треба да бидеме поефикасни

Македонија ѝ гостува на Грузија, која е лидер во групата со 10 бода и на која ќе ѝ биде доволен и еден бод за...

Промоција на книга за Методија Андонов-Ченто во Сиднеј

Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, во соработка со прилепското друштво „Методија Андонов-Ченто“, во просториите на спортскиот центар „Илинден“ во Рогдаел, ја промовира книгата...

Отворена изложбата на Тања Балаќ во Загреб

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Загреб беше отворена самостојната изложба насловена „Раселени“, на македонската уметница Тања Балаќ. Изложбата ја отвори реномираната хрватска ликовна...