Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25629)

Намирници што ќе ве заштитат од болести

Здрава храна Квалитетната исхрана е исклучително важна за одржување на здравјето на организмот. Некои намирници можат да бидат особено корисни. Многу истражувања покажаа дека сулфорафанот,...

Кина планира патувања во вселената од 2025 година

Кина има цел да ја испрати првата група комерцијални патници во суборбиталниот простор во 2025 година, при што секој лет ќе чини помеѓу 287.000...

Денеска излегува стрипот за ѕвездата на „Брилијантин“

Стрипот што го слави животот на Оливија Њутн-Џон, најпозната по главната улога во мјузиклот „Брилијантин“ од 1978 година, треба да биде објавен денеска, пет...

По 35 години, „Бродвеј“ го завршува своето најдолгогодишно шоу

„Фантомот на операта“, најдолготрајното шоу на „Бродвеј“ во историјата, ќе го заврши своето прикажување по 35 години. Портпаролот изјави дека мјузиклот, кој е култен...

Петстотини години од првиот доказ дека Земјата е тркалезна

Пред 500 години беше завршено првото обиколување што даде доказ дека Земјата е тркалезна. За некои тој настан е поважен од слетувањето на Месечината,...

Знаменитостите на Кина

Во секоја земја може да се најдат особени и прекрасни нешта. Кина како повеќеилјадна цивилизација се одликува со грандиозни проекти. Меѓу нив може да...

Лебот поскап од кога било претходно

Лебот, зеленчукот, месото или со еден збор храната драстично поскапе. Цените на маслата за готвење особено нагло се зголемија, но и основната храна, како...

Кои се топ 10 најголеми работодавци во Македонија

Најголемите работодавци во Македонија се дел од странски корпорации што работат за светската автомобилска индустрија. Интересно е тоа што најголемите работодавци не се лоцирани...

Народната банка ја зголемува основната каматна стапка за да ја намали...

Во рамките на институционалната соработка, амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на ЕУ, г-ѓа Мари-Мадлен Канелопулу, шефица на Економскиот оддел при Делегацијата на ЕУ,...

И религијата повикана да решава општествени проблеми

Министерот за економија Крешник Бектеши завчера побара поддршка од поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), реисот Шаќир Фетаху, за почитување на мерките за штедење...