Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25622)

Таблетите за машина за садови може да се користат за...

Домување Таблетите за машини за миење садови се дизајнирани да се справуваат со тврда вода, дамки и маснотии од храната, така што не е изненадување...

Во Белград кренато знамето на виножитото, неизвесно дали ќе се...

Србија Со кревање на знамињата на виножитото, пред палатата „Србија“, официјално започна манифестацијата „Европрајд 2022“, која до недела ќе се одржува во Белград, кој е...

Анкара и Атина искрат пред бурето со барут

Повод за рециклирање на замрзнатиот конфликт меѓу Турција и Грција беше поморскиот инцидент на турски товарен брод со патрола на грчката крајбрежна стража, кој...

Западен Балкан чека европски пари за да се справи со енергетските...

И Македонија е силно погодена од високите цени на струјата и веќе работи на регионално поврзување со соседните земји, како форма за полесно справување...

Датуми за паметење во септември

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ и...

Дали САД има корист од рецесијата во Европа?

Реномираниот весник „Вашингтон пост“ цитира неименуван службеник на американската администрација, кој вели дека Министерството за финансии и група економски советници во Белата куќа предвидуваат...

Педесет милиони луѓе живеат во модерно ропство

Најновата студија спроведена од агенциите за труд и миграција на ОН заедно со фондацијата „Вок фри“ укажува дека 50 милиони луѓе низ светот се...

Јазикот е нашата единствена неподелена татковина

Поразително разочарувачки прозвучува информацијата дека на Катедрата за македонски јазик на Филолошкиот факултет при УКИМ годинава во првиот уписен рок се запишале само 16...

И тракторите ги возиме, зарем не?

Колку пати досега сте се нашле во ситуација да возите автомобил и пред вас да излезе трактор што не е обележен, не ги почитува...

Меѓународните договори произведуваат правни обврски – и за исполнување и за...

На домашната политичка сцена деновиве се разгоре жестока вербална дебата за ова прашање, на едната страна се оние што сметаат дека договорот со Бугарија...