Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25533)

Со меѓународното право против притисоците и уцените

Мудрото водење надворешна политика подразбира користење на сите можности што ги нуди меѓународното право за достоинствена заштита на националните интереси. Од тие причини, единственото...

Дури 187 непрописно паркирани возила во Центар

Општина Центар и ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ), во соработка со сообраќајната полиција во Скопје, минатата недела санкционираа 187 непрописно паркирани возила што...

На моторните возила не им е местото во зелената оаза

Од Град Скопје велат дека нивните комунални инспектори можат да ги санкционираат само сопствениците на паркираните возила на зелените површини во Градскиот парк, додека,...

Автокефалноста на МПЦ-ОА е голема победа и на македонската национална посебност

Со случувањата на црковен план изминативе десетина дена целосно е поразена и разобличена бугарската стратегија за негирање на македонскиот народ, неговиот јазик, идентитет и...

„Има чувство дека сакаме да ги исправиме работите, но тоа не...

Мора да играме на нашиот начин и тоа е она што треба да се обидеме да го направиме. Добро е што претходно сме играле...

Верувам дека ќе продолжи традицијата

Во Турција сме дојдени, исто така, по медали. Верувам дека уште еднаш ќе испишеме нова успешна страница во македонското карате, како најтрофеен спорт во...

Подготвителен камп пред настапот на Олимпијадата во Индија

Подготвителниот камп е замислен како проверка на формата, кревање на тимскиот дух и запознавање со одредени теоретски содржини и актуелности во современиот шах. Сметам...

Победа на вербата и истрајноста

Победите не се раѓаат во војувањето и во поразите на другите. Победите, од најмалата до најголемата, се добиваат со вербата во вистината и вербата...

Со црковна мудрост до автокефалност!

МПЦ и СПЦ, како и Македонија и Србија, покажаа дека и тука, на Балканот, може да се реши историски полувековен проблем, со договор и...

Куферот со твоите работи

Дали стигнало времето на одлуката во која во мигот ќе ги искинеш, фрлиш, запалиш или едноставно отстраниш сите мигови замрзнати во тој еден и...