Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25533)

„Моторола“ најави нов паметен телефон, со камера од 200 мегапиксели

Техно „Моторола“ го најави доаѓањето на нов паметен телефон, кој ќе има моќна камера од 200 мегапиксели. Генералниот директор на компанијата „Леново“, во чија сопственост...

Откриена е тесна врска помеѓу спиењето и телесната тежина

Не е тајна дека спиењето игра голема улога во нашето целокупно здравје, но кога станува збор за одржување на здрава тежина, колку сон всушност...

Брус Спрингстин тргнува на голема турнеја низ Европа

Брус Спрингстин и неговата група „И стрит бенд“ ќе го одбележат своето враќање на сцената на почетокот на февруари 2023 година, со серија најавени...

Концертот на „Дип парпл“ се сели во арената „Борис Трајковски“

Поради најавеното дождливо време на 27 и 28 мај, а во консултација со менаџментот на групата „Дип парпл“, одговорните од продукцијата „Авалон“ се одлучија...

Вечерва по шести пат ќе одекнат песните на „Прилеп...

По пауза од неколку години, вечерва, во салата на културниот дом „Марко Цепенков“ во градот под Марковите кули, ќе се одржи шестото издание на...

„Меѓународниот фестивал на прозата“ е надоврзување на културната традиција во Куманово

Целта на овој фестивал е да се овозможи промоција, презентација и популаризација на книжевноста воопшто, да се овозможи создавање на една субјективна и објективна...

Дебата за третманот на културното богатство во науката во Прилеп

Институтот за старословенска култура - Прилеп, како научна институција што е втемелена врз интердисциплинарниот пристап во истражувањата од полето на археологијата, историјата на уметноста,...

И Македонците од Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители

Македонците од населените места во општината Пустец, но и во цела Албанија, се собраа во селото Глобочани, родното место на познатиот албански писател од...

Семафорот трепка само на црвено

И граѓаните и бизнис-заедницата сѐ погласно реагираат на низа недоследности и тешкотии поврзани со работењето и ефикасноста на јавната администрација. Неодамна и Владата најави...

Убиени 19 ученици и двајца возрасни во основно училиште во Тексас

Во најкрвавиот оружен напад во последнава деценија во САД Нов масакр во американско училиште, во кој се убиени повеќе деца, го потресе светот. Во најкрвавиот...