Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25519)

Новата „историска комисија во сенка“ засега недоволно осветлена

Неодамна е формиран клуб за бугарско-македонско пријателство. Имено, „група активни граѓани од Македонија и од Бугарија, обединети од идејата за зближување и добрососедство меѓу...

Микробните протеини со вкус на говедско месо

Многу истражувања покажуваат дека консумирањето месо во богатите земји мора драстично да се намали за да се надмине климатската криза Во следните три децении може...

Воената тактика на Путин енигма и за воените експерти!

Безбедносните експерти и политичарите немаат одговор зошто Русија ја води војната во Украина со помалку од половина сила и зошто не ја уништува украинската...

Владимир Радиќ – спортска легенда со европска титула

Радиќ беше присутен во сите развојни фази на европскиот ракометен шампион ЖРК Кометал Ѓорче Петров. Тој ја потпали иницијалната каписла девојките од познатата населба...

Гласниот европски молк за новите изблици на фашизам

Ниту 20 дена по парадирањето на бугарскиот државен врв во Битола за време на отворањето на бугарскиот културен клуб, именуван по докажаниот соработник на...

Полесно со справувам со неуспесите отколку со успесите

Во спортот, особено, има повеќе лоши отколку добри моменти. Мене ми е удобно кога се справувам со вакви ситуации. Понекогаш ми е поудобно во...

Чествувањето на 9 Мај како победа над фашизмот е, всушност, чествување...

Антифашистичките определби на македонскиот народ водеа кон одржувањето на Првото заседание на АСНОМ, на 2 август 1944 година, во манастирот „Св. Прохор Пчињски“. Чествувањето...

Тотенхем сезонава не загуби од водечките два тима

Тотенхем двапати ремизира со Ливерпул, а со Манчестер сити забележа една победа и реми. Голот за реми со Ливерпул го постигна Сон, кој е...

Сите на велосипед за подобро здравје, но и за почиста животна...

Граѓаните, во врска со мерките за субвенционирање од страна на локалната самоуправа, за одредени форми со кои се подига квалитетот на живеењето, велат дека...

Следува „најбогатиот натпревар во фудбалот“

Фулам и Борнмут директно се пласира во Премиер-лигата, а Хадерсфилд, Нотигнем форест, Шефилд и Лутон ќе разигруваат меѓу себе за преостанатото трето место што...