Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25519)

Доколку сте склони на алергии, овие раси на кучиња се идеални...

Животни Составивме листа на хипоалергични кучиња, односно оние што не се митарат премногу, што значи дека со нив како домашни миленици нема да имате проблеми...

Мадона сака средба со папата Франциск

Поп-кралицата Мадона јавно објави дека сака да се види со папата за да може да разговараат за важни работи. Таа се надева дека папата...

Феноменот на модерното време: компулсивно пребарување

Дали некогаш ви се случило да читате лоши вести со часови, додека полека тонете во очај? Ова самоуништувачко однесување стана толку вообичаено што постои...

Премиера на „Народен непријател“ во МНТ

Премиерната изведба на претставата „Народен непријател“ од норвешкиот автор Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, е закажана на 9 мај, на големата...

Македонски и бугарски поетеси на заеднички поетски митинг

Со учество на 12 македонски поетеси, поети и писатели од сите генерации се одржа 13-то издание на „Македонската книжевна визита во Софија“, чија цел...

Аматерска филмска работилница во „Центар-Јадро“

Културно-социјалниот простор „Центар-Јадро“ од Скопје објавува повик за учество во аматерската филмска работилница ОКО. Работилницата ќе се одржи од 13 до15 мај 2022 година,...

Уметност е кога има музика, уметник и публика

Јас го сакам македонскиот музички стил, гледам дека хармониката е многу присутна во народната музика и во многу различни стилови, вели Мирко Патарини Мирко Патарини,...

Нашите концерти се пример за најдобро организирани проекти во светски рамки

По 14-ти пат се одржа свечен концерт по повод меѓународниот проект „6 Мај - Светски ден на хармониката“ Зорица Каракутовска, професорка по хармоника Во организација на...

По пандемијата, се очекува поголем број странски туристи

Здружението за угостителство и туризам при Стопанската комора на Северна Македонија вели дека ковид-кризата повеќе не е доминантен проблем. Сега станува збор за мултикриза,...

(Дез)интегративноста на македонскиот супстрат

Македонците од исламска вероисповед се неотуѓив и нераскинлив дел од македонската нација Македонците од исламска вероисповед со векови се присутни на нашите простори, но во...