Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25513)

Линеарно покачување на сите плати во државата

Интервју со претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко Димовски Одбележувањето на овој 1 Мај е сосема различен од претходните години, најпрво пандемијата,...

По три децении, еден поинаков 1 Мај

Меѓународниот ден на трудот, Први мај, оваа година се одбележува во услови на длабока економска и енергетска криза, проследена од пандемијата, воениот конфликт во...

Лента како замена за градник е вистински хит

Нега и убавина Нипси Дејзи, корисничка на социјалната мрежа Тикток, стана вирална на платформата откако на пријателките им откри неколку едноставни чекори за користење леплива...

Распродажба на личните предмети на дизајнерот Карл Лагерфелд

Кадифено мече, облека, предмети од домаќинството, мебел и уметнички дела што му припаѓале на модниот дизајнер Карл Лагерфелд наскоро ќе бидат изложени во Келн,...

Контрацепциски пилули за мажи наскоро во продажба

Научници од САД во моментов работат на развој на нехормонални пилули за контрацепција за мажи. Таблетата YCT529, откако беше тестирана на глувци, веќе се...

Интернетот станува надворешен диск на човечкиот мозок

Истражувачите тврдат дека луѓето сè помалку ги паметат фактите и податоците, но сè повеќе ги паметат веб-страниците на кои можат да ги најдат, односно...

Делови од телото што ги осигуриле познатите: Некои се бизарни, но...

Осигурувањето денес е составен дел од животот, но многу познати личности при неговото спомнување не се сеќаваат на нивното здравје, домот или автомобилот, туку...

Почнува Саемот на книгата

Годинашното, 34. издание на Саемот на книгата се враќа во редовниот, пролетен термин на одржување, од 3 до 9 мај, во арената „Борис Трајковски“,...

Претставата „Мојот маж“ по 50-ти пат во ЈДП

Претставата „Мојот маж“, за која секогаш се бара билет повеќе, според истоимената збирка раскази на Румена Бужаровска, во режија на Јована Томиќ, во четвртокот,...

Лет над летовите

„Идентитетот не е зацртан, туку се освојува од ден на ден. Исто како и слободата“, Г. Стефановски Сеќавање Небото како да беше одлучило да го потроши...