Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25492)

Четири работи што кучето се обидува да ви ги каже со...

Ако сте сопственик на куче, веројатно знаете како вашето крзнено милениче мавта со опашката кога ќе се вратите од работа или кога ќе види...

Еден вид вежбање може да биде клучот за здравјето на вашиот...

Најдобра вежба за подобрување на здравјето на мозокот се клекнувањата или други вежби за нозе со оптоварување, кои треба да се прават неколку минути...

Петто одбележување на Денот на „пежо“ во Скопје

Денеска по петти пат ќе се одбележува Денот на „пежо 404“ во Скопје. Десетина сопственици на примероци од ова легендарно француско возило ќе се...

Прав од Месечината ќе се продава на аукција

Оние што сакаа да поседуваат сувенир од вселената сега конечно имаат шанса да го сторат тоа. Правот собран на Месечината за време на мисијата...

Мирисливото пристаниште Хонгконг е најскап град на светот

Хонгконг е светска метропола каде што се претопуваат азиската и западната култура во една. Тоа е град на облакодери, сместен покрај Јужно Кинеско Море....

„Северен Пол“ со премиера во Њујорк

„Северен Пол“ на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на „Кино око“, со проекција на 25 април, во Музејот на модерната уметност (МоМА) во Њујорк, ќе...

„Птицата со глава меѓу нозе“ во Драмски

Претставата „Птицата со глава меѓу нозе“, чиј автор и режисер е Коле Ангеловски, е закажана за 12 април, во 20 часот, во Драмскиот театар. Сценографка...

Нова сликовница на Светскиот ден на литературата за деца

На Светскиот ден на литературата за деца, 2 април, македонската публика стана побогата со сликовницата „Љубовта спасува животи“, едно од најпознатите дела на реномираниот...

„Лендскејп експириенс“ дел од Биеналето во Венеција

По повод претстојното претставување на Република Северна Македонија на престижната меѓународна уметничка манифестација, 59. Биенале во Венеција, в четврток, во објектот „Чифте-амам“, во 19...

„Неизвесен исход на мадлен и липов чај“ на Уна Николоска

Изложбата на цртежи, графики и промоција на арт-книга, „Неизвесен исход на мадлен и липов чај“, во сито-печат, чија авторка е Уна Николоска, издавач „Партизанска...