Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25492)

Моите автопортрети, исто како мене, копнеат за исцелување

Тони Попов, сликар Верувам дека уметноста треба да биде искрена, отворена, транспарентна и дека уметникот треба да биде ранлив пред гледачите. Оваа изложба е едно...

Неизвесноста ја задушува економијата

Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат недостигот од квалификувана работна сила со 15,1 отсто, недоволната странска побарувачка со 19,2 проценти, неизвесното...

Каква била бројноста на Македонците во 18 и 19 век

Анализата на расположливите статистички документи од пред стотина години открива интересни податоци за искажаната бројност на македонското население во некои делови и градови во...

Како Гостивар изгуби повеќе отколку што доби Скопје

Новообјавените бројки, според упатените, зборуваат дека Скопје не апсорбирало толку многу луѓе од внатрешноста како што се претпоставуваше, со оглед на тоа што во...

Русија се заканува дека ќе ја напушти Меѓународната вселенска станица

Според Дмитриј Рогозин, шефот на „Роскосмос“, западните санкции кон Русија би можеле да ја нарушат работата на руските вселенски летала што ја опслужуваат Меѓународната...

Пет чекори за подобрување на прехранбениот систем на Европа

Европската комисија најави планови како да се зголеми производството на храна оваа година, но земјоделците и еколошките групи не се многу убедени во тоа,...

Повеќе од половина век во ракометот

Кариерата на Неделковски беше испреплетена со многу случувања во ракометниот спорт. Во текот на 55-те години, колку што беше активен во спортот што стана...

Една по една општина – чист град

Сите јавни претпријатија овој пат се на еднонеделно пролетно чистење во општината Карпош. Претходно тие беа во скопската општина Кисела Вода. Идејата на акцијата...

Брентфорд го победи Челси по 83 години

Манчестер сити и Ливерпул забележаа очекувани победи, по што остана разликата од еден бод на врвот на табелата пред дербито и „мечот на сезоната“...

Без дијаспората не можат да изберат градоначалник

Изборите требаше да се повторат на 17 април, но Државната изборна комисија пред извесно време ја запре постапката откако опозициското ВМРО-ДПМНЕ одби да назначи...