Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25474)

Можно е да го дресирате кучето да лае помалку

Животни Лаењето на кучето може да биде застрашувачко, дури и ако знаете дека вашето домашно милениче лае само затоа што е исплашено или возбудено. За...

Во Велика Британија одобрени за продажба инјекции за слабеење

Од неодамна во аптеките во Велика Британија се продава нешто како „вакцина за слабеење“ за која не е потребен рецепт, а функционира така што...

Дестинации што ги прославиле филмови, серии и музички спотови

Понекогаш е потребен само еден спот, серија или филм за некои локации ненадејно да го загубат своето спокојство и да станат планетарно популарни и...

Роналдо, Надал и Гасол отвораат ресторан во Мадрид

Тројцата најпопуларни спортисти во Шпанија, фyдбалерот Кристијано Роналдо, тенисерот Рафаел Надал и кошаркарот Пау Гасол отвораат ресторан во срцето на Мадрид, објави „Мундо депортиво“....

Најинтересните прикази на сатаната низ историјата на уметноста

Не е пријатно кога се спомнува зборот ѓавол, а уште помалку сатана. Но постојат голем број неговите интересни уметнички прикази низ историјата. Издвојуваме некои...

УНЕСКО алармира: Во опасност е културното наследство на Украина

Агенцијата за култура на Обединетите нации (УНЕСКО) предупредува дека најголемите историски знаменитости во Украина се наоѓаат во опасност да бидат оштетени или дури уништени...

Десет тома со 12 книги од Оливера Николова

Книгите се дел од едицијата „Македонски книжевни класици“, а се во ново руво и со нови поговори од значајни македонски професори, книжевници и писатели....

Приватен миг

Луиз Буржуа (1911-2010) и на 90 години беше активна уметница. Како ретко кој жив уметник, имаше огромна чест да има ретроспективна изложба во Музејот...

Јавниот долг во нагорна линија

Последните податоци на Министерството за финансии велат дека на крајот на минатата година јавниот долг достигнал 7,1 милијарди евра, или 60,8 отсто од бруто-домашниот...

Шест чекори што мора да ги преземе Западот

Во текот на изминатата недела, како одговор на ужасните сцени во Украина, западното единство беше импресивно и охрабрувачко. Знам од моите речиси секојдневни разговори...