Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25474)

Кина цврсто ги отфрла едностраните санкции што немаат основа во меѓународното...

Во однос на прашањето за Украина, Кина продолжува да го олеснува дијалогот за мир. Ги охрабруваме Русија и Украина да имаат директни преговори. Ние,...

Има ли сиви зони при купопродажбата на производи „врата до врата“?

На социјалните мрежи може да се „пронајдат“ продавачи на зеленчук, овошје, лекови, медицински суплементи, но и на други продукти и производи, кои вршат и...

Обид за рестартирање на западниот глобализациски поредок

Украинската криза би можела да биде катализатор што повторно ќе го спои Западот, за да започне со поправка на распаднатиот глобален економски поредок, се...

Спортски вести

ФОРМУЛА 1 Некои тимови сакаат зголемување на тежината на болидите? Поголемите гуми и големите промени во техничките правила, вклучувајќи ја и забраната за странични табли, забележаа...

Линдвик на олимписката титула додаде и светска

СКИЈАЧКИ ЛЕТОВИ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Норвежанецот Мариус Линдвик (23) е новиот светски шампион во скијачки летови, откако победи на Светското првенство одржано на леталницата Викерсунд...

Подобра инфраструктура и помош за самохраните мајки во Центар

Подобри инфраструктурни решенија, намалување на новите градби и помош за самохраните мајки побараа граѓаните од градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. Герасимовски, кој е во...

Ќе се реконструираат водоводната и канализациската мрежа во вредност ...

Директорот на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ - Скопје, на неодамнешната седница на Советот на Град Скопје, истакна дека со акцијата што јавното претпријатие...

За Бугарија нема оправдување за одбивањето да дозволи регистрирање на ОМО...

По уште едно разгледување на спроведувањето на пресудите и одлуките на ЕСЧП, Комитетот на министрите на Советот на Европа оцени дека одбивањето на Бугарија...

Не сакам да губам, по секој пораз навистина ми е тешко

Кога ќе загубиме, се молам следниот натпревар да дојде побргу, со надеж дека ќе победиме и ќе ги истераме лошите чувства, вели Гимараеш, кој...

Неизвесна трка за пласман на Турнирот на кандидатите

По два одиграни турнира од предвидените три, најмногу поени има Рапорт, а во трка за пласман на турнирот од кој победникот ќе го предизвика...