Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25474)

Бугарскиот комплекс на окупатор и ослободител

Генезата на односот на супремација од страна на Бугарија кон Македонија, всушност, треба да се побара многу подлабоко, во односот на Русија кон Бугарија....

Горан Јанков – најмлад одбојкар во вардаровата репрезентативна четворка

Јанков беше следбеникот на Богоевски, Тасевски и Србиновски во сениорската репрезентација на поранешна Југославија. Тој уште како младинец заигра во сениорскиот тим на Вардар...

Хаварисаните возила на отпад, не на паркинг

Старите и дотраени возила што одамна не се во возна состојба, а се оставени на јавните површини во општината Кисела Вода, конечно заминуваат во...

Признанијата ќе се доделуваат за игрите во сезоната, не во годината

Порано одлучувавме врз основа на две полусезони. Сега ќе биде појасно. Тоа е можност и за нов поттик, изјави уредникот на „Франс фудбал“, Паскал...

Павлов ќе настапи на Светските игри во САД

Овие игри за мене се еден голем мотив и цел да освојам уште еден медал од големите натпреварувања и ќе дадам сѐ од себе...

Нови возбудувања во најава, само Челси има предност

Три од четирите први натпревари завршија без победник, што значи дека може да се очекуваат неизвесни дуели за место меѓу осумте најдобри сезонава, каде...

Кристијано Роналдо е најдобар стрелец на сите времиња?

Роналдо (37) го постигна првиот хет-трик за Манчестер јунајтед по 14 години и 59 дена (најдолга пауза во историјата на лигата) и сега има...

Веќе освои два трофеја сезонава, на ред е титулата во првенството

Победивме во Купот на Словенија, победници сме и во регионалната лига, а во словенечкото првенство сме неприкосновени, со 21 победа, без пораз, вели Ѓоргиев,...

Економска далековидост наместо кусогледост

Војната во Украина, слично како и пандемијата на ковид-19, треба да нѐ потсети оти како држава и нација мора да имаме долгорочни стратегии и...

Армагедон

Од случувањата во Украина (кои треба да се следат со огромна претпазливост и резерва поради бескрупулозната пропаганда и од Исток и од Запад) само...