Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25443)

Чоколадото ги брише брчките

Нега и убавина Голем број жени по 40-та година се соочуваат со појава на брчки. Кај некои се повидливи, а кај други само се наѕираат....

Русите повикуваат на бојкот на продолжението на „Сексот и...

Откако почна да се прикажува, продолжението на серијата „Сексот и градот“, насловено „ И едноставно така“, наиде на критики. Овој пат серијата ги разбесни...

Австралијците тврдат дека го пронашле бродот на капетанот Џејмс Кук

Австралиските експерти тврдат дека го пронашле „конечното почивалиште“ на бродот „ХМС ендевор“, со кој легендарниот капетан Џејмс Кук пловел со својот екипаж, но нивните...

Предвидувањата на Баба Ванѓа за 2022-та

Слепата јасновитка Вангелија Гуштерова, родена Пандева, позната во целиот свет како Баба Ванѓа (1911 - 1996), по потекло е од Струмица, Македонија, но поголемиот...

Eтнолошки музеј – Подмочани

Посети го музејот Eтнолошкиот музеј во преспанското село Подмочани има една од најбогатите етнолошки збирки во Македонија. Во него е сместена ретка и импозантна збирка...

„Турандот“ на 9 февруари во Националната опера и балет

Операта „Турандот“ од Џакомо Пучини ќе биде изведена на 9 февруари, во 20 часот, во Националната опера и балет. Спектакуларната продукција на епската кинеска...

Нема да има победник во трката за вооружување

Изминативе години, а особено последниов период, и Хрватска и Србија интензивно набавуваат вооружување од најразлични извори, па тоа беше доволен предизвик за повеќе медиуми...

Анализа на перформансите на банкарскиот сектор во 2021 година

Заклучно со 30 септември 2021 година, банкарскиот систем на Република Македонија го сочинуваат 13 банки, поделени во три групи (големи, средни и мали) според...

Може ли замрзнатите цени да ги одмрзнат сивата економија и инфлацијата

Доколку трае на долг рок мерката за замрзнување на цените на производите, може да предизвика други контраефекти, предупредуваат од стопанските комори и бизнис-заедницата ПРОДОЛЖУВАЊЕТО НА...

Пандемијата откри анемија во здравството

Поголеми или помали недоследности, па и пропусти во однос на начинот на констатирањето, евидентирањето и интерпретирањето на бројот на смртните случаи од коронавирус во...