Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25435)

Жестока борба за трофејот

Во четврт-финалето, денеска играат Тунис - Буркина Фасо и Камерун- Гамбија, а утре Египет - Мароко и Сенегал - Екваторијална Гвинеја ФУДБАЛ - КУП НА...

Како да се справиме со стресот на работа

Медицински совет Неодамнешни истражувања во Велика Британија покажаа дека луѓето во просек имаат 28 часа прикриена прекувремена работа месечно, поради што е неопходно да се...

Кристина Агилера се враќа на музичките корени

Повеќекратната добитничка на наградите „греми“, Кристина Агилера, неодамна го објави видеото за песната „Santo“, во кое ѝ се придружи сè попопуларниот уметник Озуна. „Santo“...

Нов дрон може да ја менува формата при лет и да...

Научниците од универзитетот „Беркли“ во Калифорнија развија експериментален дрон „мидер квадкоптер“, кој може да ја промени својата форма во воздух. Дронот е производ од лабораторијата...

Принцезата Шарлот на коњ ја отвори ревијата на Шанел во Париз

Шарлот Казираги, принцезата од Монако и внука на легендарната актерка Грејс Кели, ја отвори ревијата на Шанел јавајќи на коњ. Шоуто беше претставено во...

Зошто најголемите светски ѕвезди ги продаваат правата на своите песни?

Музичарите сѐ повеќе ги продаваат правата на своите песни. Музичката компанија „Сони“ неодамна објави дека го купила целиот каталог на снимена музика од Боб...

Поранешна електроцентрала во Москва стана културен центар

Поранешна електроцентрала што се наоѓа спроти Кремљ, во Москва, е претворена во културен центар. Проектот го финансира најбогатиот човек во Русија, Леонид Михелсон, со...

Џони Деп се враќа на големото платно

Џони Деп ќе го игра францускиот крал Луј Петнаесетти во филмот на француската режисерка Мајвен Ле Беско. Снимањето започнува ова лето, потврди магазинот „Вераети“. Филмот,...

„Минари“, 2020 г.

Од светското кино Минари претставува зелен листен зеленчук, популарен во корејското готвење. Во филмот на режисерот Ли Исак Чунг од 2020 година, со идентичен наслов,...

Дина Дума покажува автентично поетско и филмско око

„Слободна Далмација“ по хрватската премиера на „Сестри“ Македонскиот филм „Сестри“ ги заобиколи хрватските филмски фестивали по ланската летна премиера во Карлови Вари. На крајот, македонскиот...