Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25431)

Кој вели дека кај нас нема газели?

Драги деца, на наша голема радост, деновиве примивме многу интересно писмо со прекрасни фотографии од ученички што го сакаат спортот, вредно тренираат и уживаат...

Виенската зоолошка градина повторно прогласена за најдобра во Европа

Животни Зоолошката градина „Шенбрун“ во Виена шести пат по ред е прогласена за најдобра во Европа. Од почетокот на рангирањето во 2008 година, таа е...

Светскиот бестселер „Катан“ отсега и на македонски

„Катан“ (Catan), една од најпознатите друштвени игри во светот со над 25 милиони продадени копии, конечно ќе може да ја играме и на македонски...

„Нетфликс“ започнува со снимање на втората сезона на „Игра со...

Една од најпопуларните и најуспешни серии на „Нетфликс“, „Игра со лигни“, ќе ја добие својата втора сезона. Стриминг-платформата официјално започнува со снимање на втората...

Идрис Елба најголем фаворит за Џејмс Бонд

Откако Даниел Крег се збогуваше со улогата на Џејмс Бонд што ја играше во последните 15 години, продуцентите се најдоа пред тешка задача. Сепак,...

Моќниот глас на Аки Рахимовски уште долго ќе одекнува во нашата...

Целиот регион се простува од лидерот на „Парни ваљак“ По веста за ненадејната смрт на познатиот скопјанец Аки Рахимовски (67), кој повеќе од 40 години...

Конкурсот „Антево слово“ до крајот на месецов

Меѓународниот конкурс за поезија во Сицилија, Италија, „Антево слово 2021-22“, ги информира заинтересираните автори дека остануваат уште десет дена до кога можат да испратат...

Публикувани пет нови тома од „Најдобрата кинеска литература за деца“

„Македоника литера“ од Скопје неодамна објави уште пет нови книги од антологиската серија „Најдобрата кинеска литература за деца“, со што досега се објавени вкупно...

Омилените филмови на Ларс фон Триер

Данскиот режисер Ларс фон Триер од почетокот на својата кариера крева прашина со своите филмови, кои многумина ги пофалија, но има и многу што...

Прозата на Прокопиев во историја на европските книжевности

Прозата на македонскиот писател се анализира заедно со делата на Херта Милер, Елфриде Јелинек, Слободан Шнајдер, Мануел Ривас, Олга Токарчук, Биљана Србљановиќ, Јури Андрукович,...