Откако Даниел Крег се збогуваше со улогата на Џејмс Бонд што ја играше во последните 15 години, продуцентите се најдоа пред тешка задача. Сепак, се чини дека еден од актерите е особено предводник, а тоа е Идрис Елба.
Од самиот почеток, имаше многу шпекулации дека актерот би можел да го заземе местото на Крег и да го отелотвори најпопуларниот шпион во светот. Иако извесен период се смирија, дискусиите повторно почнаа, а најголем фаворит е актерот Идрис Елба, кој со години е во центарот на вниманието за оваа улога. Иако рече дека не ја сака улогата, сè уште не е доцна да се премисли, а обожавателите со години навиваа да го видат како агентот 007.
Меѓу достигнувањата во „Лутер“, „Жица“ и „Одредот на отпишаните“, Елба се покажа како сестран актер што може да ги истакне гордото однесување и акционите вештини што се очекуваат од него.
– Со Идрис сме пријатели, тој е одличен актер. Тој е дел од разгледувањето, но одлуката е тешка – изјави продуцентката Барбара Броколи, која претходно спомена дека вратата е „отворена“ за овој Афроамериканец.
За работите да бидат поинтересни, поранешниот агент 007 исто така го поддржа Елба за улогата.
– Идрис е силна личност, тој би бил одличен за оваа улога – изјави Пирс Броснан.
Елба има и голема конкуренција, а на разгледување се и Том Харди, Том Хидлстон, Хенри Кавил, Лук Еванс, Џејмс Нортон и Реге Жан Пејџ.