Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25431)

Сакралните ремек-дела ги допираат срцата на луѓето

Марта Драгонитс, основачка на фестивалот „Арс сакра“ во Унгарија Марта Драгонитс, една од основачите на фестивалот на сакрална уметност во Унгарија, „Арс сакра“ (партнер на...

Растат и кредитите и штедењето

Последниот извештај на Народната банка покажува дека има раст и на депозитите и на кредитите, како на месечно така и на годишно ниво. Растот...

Во стапицата на сензационалноста фатена новинарската професионалност

Не е дека само некои од медиумите во Македонија подзаборавија на обврската за почитување на општоприфатените вредности и дека им се препуштија на невкусот...

Онлајн купувањето сѐ уште како авантура во непознатото

Сегашната домашна регулатива не нуди сигурна заштита од евентуални измами во сајбер-трговијата. Целата одговорност паѓа на самите граѓани, кои треба добро да се информираат...

Поради девет новозаразени, во Пекинг ќе се тестираат два милиони луѓе

Кина Девет локално пренесени случаи со потврдени симптоми за коронавирус биле откриени завчера во Пекинг, објави Националната здравствена комисија, додавајќи дека шест од деветте се...

Првиот човек на воената флота поднесе оставка поради Крим

Германија Командантот на германската воена морнарица, вицеадмиралот Кај-Ахим Шенбах, кој во саботата изјави дека црноморскиот полуостров Крим никогаш нема да се врати во составот на...

Русија Москва ги отфрла обвинувањата на британските власти

Министерството за надворешни работи на Русија ги оквалификува како дезинформација и провокација тврдењата на британското МНР дека Москва има намера во Украина да доведе...

Рајдинг прв Британец и најстар победник во слалом во Светскиот куп

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - ТРКА ВО КИЦБИЛ Претходно најдобар резултат во слалом на Рајдинг (35) во СК му беше второто место, исто така, во Кицбил, во...

Ноќните автобуски линии наидоа на голем интерес кај скопјани

Голем е интересот кај граѓаните за вратените ноќни линии на јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова го покажуваат првичните анализи, откако беа воспоставени ноќните линии...

Доминантниот Килде сега се трка и за ретката „двојна круна“

Килде го сметаат за главен фаворит за освојување златен медал во спуст на ЗОИ 2022. Победници во Кицбил и на ЗОИ во спуст во...