Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25424)

Треба ли преговарач за теми за кои не се преговара

Разрешувањето на специјалниот претставник на македонската влада во разговорите со Бугарија, Владо Бучковски, отвори простор за дебата во македонската јавност дали воопшто постои потреба...

Почнува шаховскиот Вимблдон

Светскиот шаховски првак Магнус Карлсен утре ќе ја почне својата нова сезона, со настапот на турнирот во Вајк ан Зе (Холандија), турнир често именуван...

Бројот на трансфери како пред пандемијата, не и потрошувачката

Лани имало вкупно 54.739 меѓународни трансфери (професионалци и аматери), има постојан раст во фудбалот за жени, а бројот на трансферите во фудбалот за мажи...

Нема простор за лежерност и лесно дадени ветувања

Од моментот кога поранешниот премиер Зоран Заев, на 31 октомври минатата година, по завршувањето на вториот круг на локалните избори ја најави својата оставка,...

Кај лицемерите обично така бидува

Макрон рече дека сака да ги малтретира невакцинираните. Така треба. Едвај чекам да почне Ролан Гарос и да го стави Ѓоковиќ на гилотина, зашто во...

Албанците меѓу првите десет во светот по барањата азил во ЕУ

Албанија Барањата на албанските државјани за добивање азил во земјите на Европската Унија во 2021 година се најмногубројни од земјите од опкружувањето и се меѓу...

Голема полициска акција, запленети стотици уреди за копање криптовалути

Косово Косовската полиција спроведува голема акција за запленување уреди што се користат за т.н. копање криптовалути, откако пратениците во Собранието на Косово на крајот од...

Комбинации на храна што не се добри за варењето

Медицински совет За да го направиме јадењето повкусно и поинакво, често мешаме различни намирници, меѓутоа некои комбинации не се препорачуваат, бидејќи времето и условите потребни...

Коко Шанел ја промени модата со пет револуционерни правила

Пионерката во светот на модата, дизајнерката Габриел Бонер, позната како Коко Шанел, беше една од жените што ја револуционизираа модата. Коко го посвети својот...

Научниците открија интересни детали за кафето и црното чоколадо

Ако сакате црно кафе, тогаш веројатно сакате и темно чоколадо, а новото истражување ја идентификува генетичката основа за овие преференции. Според научникот Мерилин Корнелис, професорка...