Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25420)

Божиќ поважен од Нова година!

КАКО СЕ СЛАВЕЛО ПРЕД 100 ГОДИНИ Во дневниот весник „Наша Стара Србија“, кој излегувал во Скопје меѓу двете светски војни, во бројот од први јануари,...

Постојат ли историски бариери за постигнување заедничка европска безбедност

Од моментот кога САД почнаа да го преиспитуваат својот ангажман во светската политика, тие се повлекуваат стратегиски и ментално од голем број региони и...

Три години болен лежам!?

И покрај сите притисоци однадвор, активирање на лостовите на пресија и награда, како што популарно се нарекуваат „стапот и морковот“, покрај сите уценувачки методи...

Големите сили го модернизират своето нуклерарно оружје

Додека велесилите на големо се впуштени во модернизација на своето атомско оружје, во исто време се заложија дека треба да направат чекори за разоружување...

Пјонгјанг ги игнорира апелите за прекин на ракетните проби

Северна Кореја Северна Кореја истрелала балистичка ракета во морето од нејзиниот источен брег, соопштија јужнокорејската и јапонската војска. Јапонското министерство за одбрана јави дека Северна...

Хаос, протести и пад на Владата поради високите цени на енергентите

Казахстан Владата на Казахстан поднесе комплетна оставка по тридневните немири во земјата, предизвикани од вртоглавото покачување на цената на природниот гас и горивата. Протестите избија...

Берлин и Париз се скараа околу „зелената“ нуклеарна енергија во ЕУ

Германија Предлогот на Комисијата на ЕУ за класификација на нуклеарните централи и природен гас како „зелени“ инвестиции предизвика спор меѓу Германија и Франција. Имено, предлогот...

Општина Центар отстрани дивоградба на улицата Самоилова на Кале

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, во придружба на градежна механизација, на улицата Самоилова на Кале отстрани нелегално изграден објект на непознат инвеститор. -...

На Твитер, Фејсбук или Инстаграм – политички маркетинг „на килограм“

Соговорниците предупредуваат дека не е доволно да се има секојдневен и активен пристап на социјалните мрежи, туку дека е потребна квалитетна интеракција со корисниците...

Сѐ погласни апелите да не се палат коледарски огнови

Ставот на Скопската епархија во овој контекст е неизменет во изминатите години, а тоа подразбира дека начинот на кој се спроведува ваквиот елемент од...