Ознака: Бисера Костадиновска-Стојчевска

Реконструкцијата на Универзална продолжува по завршување на истрагата, порача Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека наодите од Јавното обвинителство,...

Македонската уметност ќе се промовира во Музејот на Ватикан, изразен особен...

Изложба со македонски икони во Музејот на Ватикан е една од точките за која е постигнат првичен договор меѓу министерката за култура во техничката...

Посветени сме на соработката со УНЕСКО, со заеднички активности ќе го...

Македонија во 2023 година продолжи посветено да работи на зачувување на статусот на Охридскиот Регион и на исполнување на препораките од реактивните мониторинг мисии...

Костадиновска-Стојчевска: Годишната програма е транспарентна, проектите се според квалитет и креативност

Министерката за културата, Бисера Костадиновска-Стојчевска во Дневникот на телевизија „Канал 5“, на прашањето колку е задоволна од резултатите по годишните конкурси, изјави дека, според...

За Костадиновска-Стојчевска, oбвинувањата за мобинг се упатени на погрешна адреса, синдикатот...

На погрешна адреса упатуваат обвинување за мобинг и неправилно работење на Филхармонија. Има инстанци каде ова треба да се пријави, но не е решение...

Универзална сала е во опасност дека може да падне, мора да...

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешниот брифинг со новинарите информираше дека Универзална сала се уште е под Град Скопје, затоа што немаат потпишано...

Костадиновска Стојчевска: Џез оркестарот ќе биде сместен под НОБ

Новоформираната Национална установа Џез оркестар, со одлука на Владата, ќе има нова трајна адреса, под Националната опера и балет, информираше на денешната прес-конференција министерката...

Македонскиот идентитетски код е впишан и во македонското литературно творештво, вели...

Кога ја славиме книгата и значењето на авторското право, ставаме акцент на македонската, но и на светската литература, на потребата и значењето да читаме...

Македонскиот јазик се заштитува како духовно наследство со новиот закон, порача...

Македонскиот, како официјален јазик на територијата на целата држава, е дефиниран како духовно наследство и треба да ужива заштита од највисок вид, рече министерката...

Костадиновска-Стојчевска: Намален е буџетот на Министерството за култура, Комисијата постапила најсоодветно...

Буџетот на Министерството за култура е намален во однос на минатата година. Вкупниот буџет за поддршка на конкурсите за финансирање проекти од национален интерес...