Ознака: 5Г

АЕК ги додели одобренијата за 5Г мрежата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) денеска на „Македонски Телеком“ и „А1 Македонија“ им ги додели одобренија за петтата мобилна генерација 5Г, со што станавме...

Конкуренцијата треба да го унапреди процесот, а не обратно

 По стопираната тендерска постапка за воведување на 5Г-технологијата во Македонија Тендерот неодамна беше прекинат по постапката на Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК), откако беше...

5Г-технологијата е далеку попаметна од постоечките, па сомнежите за авиосообраќајот со...

Краткотрајната загриженост на авиокомпаниите отвори бројни прашања Игор Бојаџиев од АЕК за „Нова Македонија“ даде објаснување за функционирањето на 5Г базните станици и за можните...

Обезбедени сите услови за воведување на 5Г во Македонија, придобивките ги...

Игор Бојаџиев од АЕК за имплементацијата на петтата мобилна генерација Во тек е тендерот распишан од АЕК за доделување одобренија за користење радиофреквенции за 5Г,...

„Хуавеј“ ќе гради фабрика во Франција, ќе произведува опрема за 5Г-технологија

Кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ ќе гради фабрика на истокот на Франција за производство на опрема, пред сѐ, поврзана со 5Г-технологијата, што ќе биде прва...

Колку 5Г е навистина побрза од 4Г-мрежата

Многу рецензии веќе се напишани за новиот „ајфон 12“, кој од неделава почна да се продава на светските пазари. Кога ја претстави својата најнова...

Шенжен е првиот кинески град целосно покриен со 5Г мрежа

Градските власти на Шенжен објавија дека градот е прв во Кина целосно покриен со 5Г мрежа која не зависи од претходната 4Г мрежа.Овој град...

Замислените закани од технологијата 5Г создаваат вистински проблеми

Нешто пред два часот по полноќ, в недела, минатиот месец, полицијата во британскиот град Дерби беше повикана на место каде што е поставена 5Г-кула....

Со по 2.000 евра казнети лицата кои протестираа против 5Г и...

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни против вкупно 15 лица за кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Како што...

Теориите на заговор не се единствениот проблем за технологијата 5Г

Пандемијата би можела да го успори воведувањето на технологијата, особено ако луѓето не ги сакаат антените во нивните дворови Се сеќавате ли на 5Г? Пред...