Ознака: 2024

ДИК не го прифати приговорот за гласањето во Липково

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница одлучи да не го прифати приговорот за гласањето на првиот круг од претседателските избори на 24 април...

Бојмацалиев: Над 603 илјади патници на Меѓународниот аеродром Скопје, во првото...

 Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев заедно со директорот на БЈБ Сашо Тасевски, и помошник директорот на Одделот за граничи работи и...

Таеквондо-спектакл „Скопје опен 2024“

Пријавени се натпреварувачи од повеќе од 40 држави, кои ќе влезат во борба за поени за светската и за олимписката ранг-листа, што ќе претставува...

Започнаа активностите за карневалот Прочка 2024 во Прилеп, утре „јамкање“ околу...

Со отворањето на изложбата на маски од ученици од прилепските училишта, отворена во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, денеска започнаа активностите за годинашниот карневал...

Избори 2024: Да се помине Рубикон

Изборите претставуваат демократија, демократијата подразбира слободни избори. Токму со овој силогизам може да се опишат воопштено целите на изборите што ќе се одржат во...

Во девет екипни спорта барем 15 селекции ќе ги бранат титулите

НА ЛОИ 2024 Во девет од екипните спортови на Летните олимписки игри (ЛОИ) годинава во Париз (Франција), 15 актуелни шампиони ќе ги бранат златните медали...

Осум продолжени викенди за сите граѓани во 2024

Во 2024 година македонските граѓани ќе имаат осум продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, осум или се во петок или...

Се договара терминот за изборите в година, се кројат листите со...

Во текот на следните недели се очекува разврска околу терминот за претседателските и парламентарните избори, но и за кандидатите кои ќе се „борат“ за...

Предлог-буџетот за 2024 година помина на Влада, тежи 5,5 милјарди евра

Предлог-буџетот за 2024 година денеска помина на владина седница. Владата го карактеризира како развоен и одржлив Буџет кој ги има сите карактеристики за истовремено...

Македонија 2024

Во 2024 година двете најголеми демократии на Западот ќе излезат на гласање. ЕУ ќе гласа за освежување на својот парламент од 705 места напролет,...