Ознака: џеф безос

„Блу Ориџин“ на Безос планира нови вселенски летови од 19 мај

Вселенската компанија на милијардерот Џеф Безос, „Блу Ориџин“ (Blue Origin), денеска соопшти дека ќе ги продолжи летовите во вселената почнувајќи од 19 мај, по...

Милијардерот Џеф Безос вложува 60 милиони за замена на месото...

Основачот на „Амазон“, милијардерот Џеф Безос, го основаше „Безос ерт фонд“ како дел од јавното ветување за справување со тековната климатска криза преку филантропија,...

Илон Маск и натаму прв на листата на милијардери на Блумберг,...

Основачот и главен извршен директор на компанијата LVMH, Бернард Арно, го загуби второто место на листата на милијардери на Блумберг, откако беше претекнат од...

Нов милијардер на секои 26 часа се создава од почетокот на...

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се зголемило повеќе од двојно од почетокот на пандемијата на коронавирусот, соопшти британската добротворна организација „Оксфам“.  Во...

Желбата за патување во вселената ја одбележа 2021 година

Универзумот е „главната ѕвезда“ на 2021 година, кога станува збор за технолошкиот напредок, без разлика дали се работи за туристички патувања или нови освојувања...

Ривалството на Маск и Безос се засилува со зголемувањето на нивното...

Милијардерите Илон Маск и Џеф Безос најавуваат нови амбициозни проекти додека нивното ривалство се проширува на нови фронтови паралелно со зголемувањето на огромното богатство...

Како да бидам подобар татко од Џеф Безос?

И затоа, наместо Џеф да се фали, како последна алапача во паланка дека со новиот „голф“ таа и нејзин Стојко стигнале на море за...

Џеф Безос веќе не е најбогатиот човек на светот

По пријавувањето на деловните резултати во вториот квартал, акциите на „Амазон“ паднаа за 7,6 проценти, па Џеф Безос, како најголем акционер, загуби најмногу –...

Безос понуди две милијарди долари за да се врати во трката...

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од две милијарди долари, со цел американската вселенска агенција...

Безос: Благодарност до вработените и купувачите од „Амазон“, вие плативте за...

Џеф Безос, најбогатиот човек во светот, пред неколку дена беше во вселената на десетина минути. Педесет и седумгодишниот милијардер полета на работ на вселената девет...