Ознака: јовески

Јовески: Вулгарно е што го повлекоа предлогот без да ги наведат...

Поранешниот државен јавен обвинител кој беше кандидат за избор на уставен судија, Љубомир Јовески, за кого денеска од Собранието информираа дека е повлечен предлогот, во...

Јовески: Анкетната комисија излегува надвор од своите надлежности, ќе ја наруши...

Државниот обвинител Љубомир Јовески денеска пред Анкетната комисија за случајот Онкологија изјави дека работата на ова тело е надвор од надлежностите на собраниските тела...

Интерпелацијата на државниот обвинител Љубомир Јовески пред пратениците на 2 ноември

На собраниската седница закажана за 2 ноември ќе се расправа по Предлогот за интерпелација на државниот обвинител Љубомир Јовески, поднесен од пратеници од опозицијата. Интерпелацијата...

Јовески: Обвинителството не беше консултирано за измените во КЗ, ќе се...

Владата во постапката за донесување закони, а исто така и Собранието не ги достави измените на Кривичниот закон до надлежните институции. Веројатно сметале на...

Левица бара оставка од Jовески заради „неказниво владеење на хибридниот режим“

Левица бара безусловна и неотповиклива оставка на републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, кој, како што велат во соопштението, е „заштитник на нечовечната и криминална...

Јовески: Треба да се обезбедат докази за дисциплинската за Рускоска, а...

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека за дисциплинската постапка за шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈОГК) Вилма...

Кривична за осомничениот автор на заканувачките писма за Јовески, Рускоска и...

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против С.З. (56) од Битола, за сторено кривично...

МВР приведе маж заради заканите до обвинителот Јовески

Во писмото заканувачот напиша дека Јовески ќе биде убиен многу брзо. Од МВР најавуваат официјално соопштение во врска со настанот Приведен е С.З. на 56 годишна...

Јовески: Има напредок во борбата против корупцијата, никој не е поштеден

Скокот на Македонија за 24 места на индексот за перцепција на корупцијата на „Транспаренси интернешнел“ покажува дека има напредок во борбата против корупцијата, но...

Јовески: Не сме селективни и не подлегнуваме под политички влијанија

Не ја делам оценка дека Обвинителството постапува селективно и дека подлегнува на политички влијанија. Доколку Обвинителството е под политички влијанија, веројатно немаше да отвори...