Ознака: јавен обвинител

Постапката за избор на нов државен јавен обвинител оди преку Советот...

Постапката за избор на нов државен јавен обвинител оди преку Советот на јавни обвинители, потоа доаѓа во Владата. Штом ќе имаме документи, тогаш ќе...

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител од Скопје

Јавното обвинителство денеска соопшти дека е поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради тоа што не постапувал по предмети во законски пропишаните рокови. Во...

Јавниот обвинител бара детални информации од Судски совет за извештајот за...

Јавниот обвинител испрати писмено барање до Судскиот совет во кое итно бара детални информации за тоа во кои предмети судските рочишта биле одложувани повеќе...

Oглас за нов републички јавен обвинител во септември

Распуштањето на Судскиот совет, останува како можност и тоа ќе се одвива постепено преку институциите на системот и не наеднаш, рече министерот за правда,...

Меѓу 4 кандидати се бира шеф на обвинителство за oрганизиран криминал,...

На непосредни избори денеска јавните обвинители од земјава ќе гласаат за избор на нов шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на oрганизиран криминал...

ДКСК разгледа повеќе предмети за сомнение за судир на интереси и...

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) на денешната седница заклучи дека нема основи и ја отфрли пријавата од јавен обвинител од Основното јавно обвинителство...

Суспендиран скопски обвинител, придонел да застарат кривични дела

Јавниот обвинител донесе решение за оддалечување од функцијата за еден јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје за време додека трае дисциплинската постапка поведена...

Села бара јавниот обвинител да биде експерт од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански...

Битолчанка извршила обљуба врз својот малолетен син

Педесет и две годишен битолчанец на 10 мај годинава пријавил дека наводно во текот на 2018 година се до март 2019 година, во повеќе...

Демократите бараат објавување на целиот текст од извештајот на Малер

Американскиот државен обвинител Вилијам Бар, вети дека „во следните недели“ пред јавноста ќе изнесе нови детали од извештајот на истрагата на специјалниот обвинител Роберт...