Ознака: ѕид

Украина гради ѕид долж границата со Белорусија

Украина гради армиран бетонски ѕид на границата со Белорусија, како и други утврдувања, соопшти денеска советникот на украинскиот претседател Кирило Тимошенко. Тимошенко изјави дека во Волинската област...

Знаеме ли како да не бидеме повеќе на ѕидот на срамот?

Американските т.н. црни листи и европските извештаи што бележат висока корупција и слабости во владеењето на правото ѝ го нарушуваат кредибилитетот на Македонија пред...

Берлинскиот ѕид и ѕидовите на Вавилон меѓу најголемите ѕидови во светот

Откријте на кој ѕид работеле 15.000 мажи, како и кој ѕид се протега на повеќе од 90 километри 1. Стонски ѕидови (Хрватска) Одбранбени камени sидови, кои...

Велика Британија гради разузнавачки ѕид со Истокот

Обединетото Кралство и Кина најавија свои реформи за заштита од странска шпионажа, со намера особено да внимаваат една со друга, велат Кристина Гаљардо и...

Малолетник со автомобил се забил во ѕид

Шеснаесетгодишен малолетник од Гостивар синоќа со автомобил „бмв“ се забил во ѕид на улицата „Лазар Лазаревски“ во Гостивар. Со него во возилото бил и 18-годишниот...

Рачна бомба пронајдена во ѕидовите од стара куќа

Шеесет и тригодишник од тетовското село Ѓермо пријавил дека додека изведувал градежни работи за уривање на стара куќа, во еден од sидовите пронашол рачна...

Пентагон ќе пренасочи 3,6 милијарди долари од воениот буџет за изградба...

Секретарот за одбрана вчера го одобри планот за трошоци со кој се пренасочуваат средства од над 100 воени градежни проекти со вкупен износ од...

Ќе биде ли граничниот ѕид на Трамп конечно изграден?

Пентагон соопшти дека издвојува 3,6 милијарди долари за изградба на дел од граничниот ѕид на границата со Мексико. Пентагон извојува пари за изградба на ѕид...

Трамп конечно доби пари за ѕидот на границата со Мексико

Врховниот суд на САД соопшти дека претседателот Доналд Трамп може да користи средства од Пентагон во висина од 2,5 милијарди долари за изградба на...

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од фондот на Министерството за...