Ознака: шест месеци

Османи: Шест месеци е предолг период

Нашата позиција е принципиелна и многу земји-членки ја поддржуваат. Бугарија има право на вето, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата „24...

Бугарскиот премиер дава шест месеци за решавање на спорот со Македонија

Премиерот Кирил Петков даде сигнал дека Бугарија ќе го смени ставот што ја кочи кандидатурата на Македонија за Европската Унија, пишува „Фајненшл тајмс“. Бугарскиот премиер...

Зоран Милески-Кичеец доби шест месеци затвор за сообраќајката кај Стража

Зоран Милески-Кичеец доби шест месеци затвор за сообраќајката кај Стража во која загина 34-годишниот Евзаљ Селими од Гостивар. Кичеец се спогодил со Обвинителството, а судија...

Вулкан на Исланд еруптира веќе шест месеци

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми. Првата...

Рускиот министер за здравство: Висок ризик од смртност шест месеци по...

Рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко, денеска предупреди на висок ризик од смртност шест месеци по заразувањето со коронавирус. „Шест месеци по инфекција со Ковид-19,...

Пшеничана: Пандемијата може да трае од шест месеци до една година

Пандемијата на ковид-19 може да заврши за шест месеци според најоптимистичкото сценарио или за една година според песимистичкото, изјави заменик-директорот за клинички и аналитички...

После шест месеци уште има симптоми на коронавирус

Моник Џексон добила ковид-19 на почетокот на пандемијата, а речиси шест месеци подоцна нејзе сѐ уште не ѝ е добро. Таа водела дневник со...

Електронското издавање лекови ќе се применува и во следните шест месеци

На денешната владина седница дополнета е Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствено осигурување за време на вонредна состојба, со што...

Маски и растојание од два метри ќе бидат задолжителни уште најмалку...

Редарите, правилото за два метри растојание меѓу купувачите, дезинфекција на раце при влез во објектот и другите правила кои важат сега за превенција од...

Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци, бидејќи со умисла го...