Ознака: час

Зошто училишниот час трае точно 45 минути?

Еден училиштен час трае 45 минути наместо 60 минути, а за да разбереме зошто тоа е така треба да се вратиме назад во времето....

Безбедносен појас во последен час

Кога пред речиси 50 години првпат биле воведени задолжителните заштитни појаси во возилата за да се заштитат животите на луѓето, отпорот бил голем и...

Попович: Јазот меѓу Америка и остатокот од светот се намалува секоја...

Американскиот селектор Грег Попович порача дека е разочаран, но не и изненаден по поразот на неговата селекција од Франција со 76-83 на денешниот меч...

Комарците наместо полициски час

Навистина, короната ги стави во втор план сите други болести и загрозувачки предизвикувачи на здравствени непријатности, но се чини дека комарците, барем налето, не...