Ознака: центри

На кој тас западните центри на моќ му додаваат тежина –...

Мачните времиња полни со притисоци и стрес ги направија македонските граѓани европски рекордери по бројот на испушени цигари, посети на казина, консумација на шеќер,...

Скопје рамо до рамо со светските културни центри

Изминатата 2022 година беше исклучително продуктивна на полето на уметноста. Се реализираа голем број изложби, поставки, инсталации, групни и самостојни претставувања. Издвојуваме дел од...

Скијачките центри во САД се најпосетуваните во светот

САД бележат најголем број посети на скијачи од која било земја по сезона, а потоа зад нив следуваат Австрија и Франција, според неодамнешниот извештај...

Зографскиот манастир еден од најзначајните духовни и културни центри на Македонците

Во првата половина на 19 век, Зографскиот манастир имал извонредна улога во манифестацијата и заштитата на македонската култура и јазик. Ова е особено видливо...

Ковид-центри и на клиниките за кожни болести и за неврологија, а...

Заради континуираниот пораст на бројот на новозаболени со ковид-19 и за проширување на болничките капацитети, Комисијата за заразни болести препорачала Клиниката за кожни болести...

Шахпаска – Ди Џовани: Воспоставување нов центар за деца со аутизам...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, и претставничката на УНИЦЕФ во земјата, Патриција ди Џовани, денеска одржаа работна средба, на која се...

Зимските центри се самопрогласија за „слободни ковид-зони“!

Скијачките центри на Балканот во зимскиот период се масовно посетени од гости што недоволно се придржуваат кон здравствените препораки за спречување на ширењето на...

Во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 26 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 26 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и...

Ќе ги испразни ли ковид-19 зимските туристички центри

Прашањето дали треба да се затворат или да останат да работат скијачките центри низ Европа во услови на пандемија во пресрет на зимската туристичка...

Дали музеите се трансформираат во обични центри за забава?

Од 2010 година наваму, комерцијалната вредност полека ја заменува естетската во агресивно рекламираниот уметнички сектор. Низ големите светски центри, богатите галерии ја преземаат и...