Ознака: хјустон

Награди за „М“ на Вардан Тозија во Бразил и во...

Македонскиот режисер Вардан Тозија ја освои главната награда за најдобра режија во интернационална конкуренција на најголемиот жанровски филмски фестивал во Јужна Америка, „Фантаспоа“, чие...

Хјустон, Европа има проблем

Економско-енергетските предизвици за ЕУ, кои генерираат социјална загрозеност на населението, поради падот на стопанството, сериозно се закануваат да прераснат во закана за сигурноста на...

Пронајдени 90 луѓе заробени во куќа во Хјустон

Полицијата во Тексас пронајде 90 лица заробени во една куќа во предградие на Хјустон, а постои сомнеж дека станува збор за жртви на трговија...

Погребот на Џорџ Флојд се одржува додека протестите продолжуваат

Во Хјустон почна погребот на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој пред две недели беше убиен за време на полициско апсење. Во црква во Хјустон се собраа...

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата на убиениот Флојд во Хјустон

Илјадници луѓе пристигнаа во Хјустон, каде му оддадоа почит на Џорџ Флојд во неговиот роден град во понеделникот, чие убиство предизвика бран антирасистички протести...

Полицаецот обвинет за убиството на Флојд се појави на суд

Четириесет и четиригодишниот Дерек Шовен, обвинетиот за убиството на Џорџ Флојд, за првпат се појави на суд во Хјустон. Судијата побара кауција од милион долари...

Товарен авион се урна источно од Хјустон

Товарен авион Боинг 767 со три лица се урна во источниот дел на Хјустон, соопштија американските власти. – Двомоторниот авион се урна денеска во заливот...

Хјустон се одбрани од роботскиот бордел

Градскиот совет на Хјустон едногласно ја усвои одлуката која го блокира предлогот за отворање на бордел со секс-роботи во нивниот град, пренесуваат американските медиуми. Канадска...