Ознака: хор

Хорот на ООУ „Кузман Јосифовски – Питу“ од Скопје освои прво...

Хорот и оркестарот на ООУ „Кузман Јосифовски - Питу од Скопје, Македонија го освои првото место на Интернационалниот фестивал во Ричоне, Римини, Италија, настапувајќи...

Воодушевување и долг аплауз по првиот настап на хорот на Бигорски...

Воодушевување на публиката и долг аплауз предизвика првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика...

„Орестија 1/4“ го истражува местото на хорот во античката драма

Премиерна изведба и прва реприза на претставата „Орестија 1/4“ ќе се одржат вечерва и утревечер во МКЦ. Претставата е дел од „Хорус проџект“, поддржан...

Хорови од Македонија, Бугарија и Србија ќе пеат за во Гинис

Членовите на штипскиот Градски хор ќе бидат дел од неколку стотици хорови на Балканот, што ќе учествуваат во поставување Гинисов рекорд во хорско пеење. -Се...

Аудиција за нови членови на хорот „Златно славејче“

Во просториите на Советот за грижи и воспитување на деца на градот Скопје, кој се наоѓа на улица Илинденска број 55, на 10, 11...

Сите песни на концертот Лозано ги испеа со публиката

По енергичниот почеток со „Километри“ се нижеа познатите хитови, а повеќето песни Влатко Лозаноски ги продолжуваше само за да може повторно да ја слушне...

Аудиција за нови членови на хорот „Златно славејче“

Во просториите на Советот за грижи и воспитување на деца на градот Скопје, кој се наоѓа на улица Илинденска број 55, на 10, 11...

Реобмислување на улогата на хорот во античките драми

Македонскиот тим, кој ќе ја одржува интерактивната работилница „Хорот“, деновиве отвори јавен повик за учество на заинтересирани млади помеѓу 16 и 20 години. Овој...

Студен арктички бран ја зафаќа Европа

Топлото септемвриско време наскоро ќе заврши и веќе следната недела Европа ќе ја зафати бран студен воздух од Арктикот кога температурите драстично ќе паднат. Како...

Викендов 27-мо издание на ТЕХО во Тетово

Тетово викендов по 27-ми пат ќе биде домаќин на хорскиот фестивал "Тетовски хорски одзиви" (ТЕХО). Свеченото отворање е на 16- ти, јуни сабота во...