Ознака: ф-35

Вашингтон ја запре испораката на „ф-35“ за Турција

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја запре испораката на делови за авионот ловец „ф-35“ за Турција, како одговор на одлуката на Анкара да...

Турција притисната помеѓу американските авиони и руските ракети

  САД ја кочат испораката на воените авиони Ф-35 за Турција поради склучениот договор со Русија за ракетниот систем С-400, иако тоа не е причина...

Пентагон ги приземји сите ловци Ф-35

Американското Министерство за одбрана донесе одлука за приземјување на сите ловци „Локид Мартин Ф-35“, поради уривањето на еден борбен авион од овој тип минатиот...

Ф-35 првпат во акција: Израелците тврдат дека ги користеле во воени...

Израел е првата држава во светот што го користела американскиот борбен авион Ф-35, повеќенаменски борбен авион, во воени операции, соопшти денеска првиот човек на...