Ознака: ф-35

Пронајдени остатоци од американскиот авион Ф-35 по кој се трагаше

Воените власти пронајдоа остатоци од воениот авион Ф-35 кој исчезна откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина. Според информациите, пилотот бил примен во болница,...

Израел привремено ги повлекува од употреба борбените авиони Ф-35

Израелските воздухопловни сили синоќа објавија дека привремено ги повлекуваат од употреба на новите борбени авиони Ф-35, еден ден по извештаите за загриженоста на САД...

Петровска: Слетувањето на авионите Ф-35 се пример за нашето стратешко партнерство...

На аеродромот во Петровец првпат во нашата држава денеска слетаа борбените авиони од типот Ф-35, кои се дел од 134-тиот борбен сквадрон на Националната...

Американските борбени авиони „Ф-35“ прелетаа над Скопје

Борбените авиони „Ф-35“ од 134-от борбен сквадрон на Националната гарда на Вермонт денеска прелетаа над Скопје и се спуштија на аеродромот Петровец. Прелетот и слетувањето...

САД испратија ловци „Ф-35“ за заштита на бугарскиот воздушен простор

Американски ловци „Ф-35“ слетаа во воздухопловната база „Граф Игнатиево“ во Бугарија како продолжение на мисијата на НАТО за заштита на воздушниот простор, јави БНР. Како...

Рускиот ракетен систем С-400 не може да го загрози НАТО?

Рускиот ракетен систем С-400 не може да го загрози НАТО, изјави во Анкара турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. - Нема докази дека рускиот ракетен систем...

Русија е подготвена да разговара за испорака на борбени авиони во...

Шефот на државната корпорација „Ростек“, Сергеј Чемезов, изјави дека Москва може да постигне договор со Анкара за испорака на воените авиони „Су-35“, пренесува „Спутник“. -...

Турција: Одлуката на САД е против духот на НАТО

Одлуката на официјален Вашингтон да ја исфрли Турција од програмата на авионите „Ф-35“ е против духот на НАТО, оцени денеска турското министерство за надворешни...

Турција на крстопат: американски авиони или руски ракети

САД вчера информираше дека ја исклучуваат Турција од ракетната програма „Ф-35“, долгонајавуван чекор откако Анкара претходната недела почна да ги добива пратките со ракетен...

Американските предупредувања не го загрижуваат Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека купувањето на рускиот ракетен одбранбен систем С-400 е завршена работа, како и дека Анкара порано или подоцна...