Ознака: фронт

Нокаут е невозможен, но можно е да се исцрпи противникот за...

Аналитичарите на НАТО, како што објавува британски Би-би-си, посочуваат дека веројатно не треба да се очекуваат „решителни операции“ во текот на зимата, но сметаат...

Контра па реконтра, побуна па забуна, марш па демарш…

Според последните информации, и најновиот пресврт со класична воена перипетија поврзана со руско-украинскиот судир е дека првиот човек на паравоената формација „Вагнер“, Евгениј Пригожин,...

Шарена опозиција

Што прави опозицијата??? Да, токму тоа е прашањето што му го поставува диктаторот во пиесата „Оставка на еден карипски министер“ или „Достага на највисокиот...

Украинските војници на фронтот ќе добиваат дополнителни 2.700 долари месечно

Украинските војници ќе добиваат дополнителни 10.000 гривни (2.710 долари) месечно за нивната служба на линијата на фронтот во битката против руските војници, соопшти вчера...

Путин и Зеленски имаат различен пристап при посетата на трупите, но...

Рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот лидер Володимир Зеленски ги посетија нивните трупи во близина на фронтот, во различни денови на различни локации, но...

Зеленски: Мир со Русија може да биде постигнат само со наша...

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска изјави дека единствениот услов под кој е можно да се постигне мир со Русија е победа на бојното поле...

Ситуацијата на фронтот во Донбас е тешка и болна, истакна Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата на фронтот во регионот на Донбас е „тешка и болна“ и дека за тоа е потребна „сила...

Украинските сили ги пробија руските линии долж Днепар, брзо напредуваат на...

Украинските сили денеска го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната, пробивајќи ја линијата на фронтот и брзо напредуваат долж...

Завршува вториот дел од реконструкцијата на улицата Народен фронт

Завршува реконструкцијата на вториот дел од улицата Народен фронт во населбата Капиштец. Со реконструкцијата целосно се уредува коловозот, на површина од вкупно 11.542 квадратни метри,...

Зеленски во рововите на фронтот: Целта на Русија е преку нас...

Украинскиот претседател Влодимир Зеленски во присуство на војската го посети регионот Донбас на границата со Русија. Тој, со панцир и шлем на себе, се...