Ознака: Формирање

Во Софија динамично: Протести, шпионски афери, дворски игри…

Бугарија во период на можно формирање влада Лидерите на ГЕРБ и на „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ заедно со предложените ротирачки премиери Николај Денков...

САД ќе ги признаат изборните резултати на Косово без оглед на...

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека САД ќе ги признаат резултатите од изборите во четири општини на северот...

Време е за формирање Заедница на општини со српско мнозинство, порачаа...

Советникот во американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, посочија дека е време да се формира...

Радев му го врачи мандатот на Кирил Петков

Бугарскиот претседател, Румен Радев, му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска Влада на Кирил Петков, копретседател на победничката партија на изборите од...

Годишнина од формирањето на битолскиот народен театар

На 14 ноември 1944 година почна со работа театарот во Битола,  со изведбата на   едночинката „Петтоимениот Ѓоре" од Владо Малески. Основачи на Битолскиот театар биле...

Данските научници со ново откритие за формирањето на Земјата

Според новите податоци, процесот за формирање на Земјата траел околу пет милиони години, а истражувачите проценуваат дека во овој период е создадено јадрото на...

Новата австриска влада може да се формира до 9 јануари

Мандатарот за состав на новата австриска влада, лидерот на Народната партија (ОВП), Себастијан Курц и лидерот на Зелените, Вернер Коглер се пред постигнување договор...

Најавено формирање друштво „Пријатели на езерото“

Нашите напори да го зголемиме присуството на крапска риба во Осломејско Езеро, поединци или помали групи како да сакаат да ги девалвираат, вели Мире...

Предлог за формирање доброволни одреди за заштита од криминал

Бугарските пратеници, на првото читање, ги прифатија измените на законот со кој се регулира работата на Министерството за внатрешни работи, а во предлог-текстот се...

Санчез го очекува тешка задача за формирање нова шпанска влада

Социјалистичката партија на премиерот Педро Санчез оствари победа на парламентарните избори во Шпанија. Социјалистите, според изборните резултати, освоија најмногу места во парламентот, 120 од...