Ознака: финансирање

ЦИФ одобри финансирање на Инвестицискиот план на Македонија за забрзана енергетска...

Климатскиот инвестициски фонд (ЦИФ) го одобри Инвестицискиот план на Македонија за забрзана енергетска транзиција од јаглен кон чиста енергија во вредност од 85 милиони...

Американскиот Конгрес има четири дена да го одобри владиното финансирање

Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканецот Кевин Мекарти го отфрли предлог-законот за привремено финансирање на владата, кој е во процедура во Сенатот. На...

Мултипартиски, мултиетнички и мултикултурен криминал

Премиерот Димитар Ковачевски го изјавува за јавноста општопознатото, дека криминалците не познаваат вера, нација, партија и род и се здружуваат наспроти тие различности, а...

Русија треба да ја финансира обновата на Украина, истакна Борел

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека заедно со своите партнери од ОБСЕ, на собирот во полскиот град Лоѓ, ќе ги разгледуваат...

Бајден го потпиша законот за привремено финансирање на владата

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска потпиша закон за привремено финансирање на федералните агенции до средината на февруари, соопшти Белата куќа, а со тоа само...

Фон дер Лаен: ЕУ нема да финансира жици и огради против...

Европската Унија нема да финансира боцкави жици и огради на границата за да го спречи доаѓањето на мигрантите, како што бараат дванаесет земји, вклучувајќи...

Продолжен рокот за финансиска поддршка за снимање на филмови

Филмскиот совет го продолжи вториот рок за пријава на конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен, краткометражен, документарен и анимиран филм до...

Секој денар што е намален го доживуваме како навреда и нè...

Филмаџиите побараа поголем буџет за културата Буџетот за култура по пат на ребаланс да биде вратен на стапката пред пандемијата, но и да се вратат...

За филмската уметност и фондовите

ФИЛМ+СТАВ Вистинското прашање што треба да се постави е - што донесе финансирањето на исти луѓе со децении?! Пишува: Синоличка Трпкова „Ниедна уметност не оди подалеку од...

Пратениците сложни за партиското финансирање од буџетот

Законот за финансирање политички партии завчера помина на Комисијата за политички систем со поддршка и од власта и од опозицијата. Со овој закон партиите...