Ознака: Филмски

Ќе погледнеме архивски филмски записи од 1912 до 1952 година

Кинотеката прославува 50 години постоење Пред пет децении е формирана македонската кинотека, чија основна дејност е да го прикаже сето она што го има, и...

Филмски сниматели пронајдоа остатоци од бродолом од 1895 година

Ивон Дреберт и Зак Мелник барале инвазивни школки на полуостровот Брус во Канада кога наишле на сосема неочекувано откритие. Станува збор за остатоците од паробродот...

„Шеќерни луѓе“ на Сузана Диневски патува на десет филмски фестивали

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју продукција“, е селектиран на десет меѓународни филмски фестивали. Филмот се прикажа...

Отворен 76. Кански филмски фестивал

Фестивалот се отвори со филмот „Жан ду Бери“ (1), со Џони Деп во главната улога, а вклучува многу очекувани американски филмови, како „Индијана Џонс...

Носат опрема по 20 килограми, снимаат ноќе, на 40 и на...

Кога се работат ноќни снимања, тогаш тоа станува кошмар, треба да се преживее и издржи ноќта. Лани имавме такво снимање, каде што на многу...

Заврши „Европскиот филмски предизвик“

Во рамките на третиот „Европскиот филмски предизвик“ се реализира филмско доживување на брегот на Охридско Езеро со европски филмови, во рамките на 4-то издание...

Филмски авантури за љубителите на патувања

Многу филмови можат да инспирираат патувања. Или барем да разубават ден поминат дома. Во прилог се неколку филма за сите што сакаат да патуваат. „Експедиција...

Легендарни филмски сцени снимени во светските музеи

Алфред Хичкок до Жан-Лук Годар, голем број режисери ги искористија патеките низ големите светски музеи како заднина за сцени во своите филмови. Тоа се...

Филмски ѕвезди без диплома

Понекогаш талентот е сѐ што е потребно за да се издигнете над просечноста, а доказ за тоа се глумците што и без филмска академија...

Телевизиски и филмски серии со кои ќе се вратите во...

Не мислете на лошите вести, продолжениот карантински викенд, затворените граници... и опуштете се во кругот на семејството заедно со: „Индијана Џонс“, „Ѕвездени патеки“, „Куќа...