Ознака: Украина

Последните две години во Украина имало 170 напади врз новинари

Во Украина во последните две години имаше повеќе од 170 напади врз новинари, изјави денеска претседателот на Украинската национална унија на новинари, Сергеј Томиленко. –...

Јулија Тимошенко најави кандидатура за претседател на Украина

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина на претстојните претседателски избори во земјата. Во обраќање на Конгресот...

Украина преговара за купување американско оружје

Шефот на украинската дипломатија Павло Климкин денеска изјави дека во тек се преговори за купување на оружје од САД. - Ние сега водиме такви преговори....

Фејсбук отстрани две големи платформи кои дистрибуирале „лажни вести“

Челниците на социјалната мрежа Фејсбук објавија дека отстраниле две големи мрежи кои дистрибуирале деизнформации и лажни вести кои работеле како интернет-медиуми во Источна и...

Американски разурнувач вплови во Балтичкото Море

Ракетниот разурнувач на американската Воена морнарица, „Грејвли“, денеска вплови во Балтичкото Море. Разурнувачот, кој е предводник на ескадрата на Првата постојана поморска група на НАТО,...

Македонија е со мали шанси да се пласира на ЕП

Македонија загуби на гости од Украина, со 1-3 (19-25,-26-28, 25-23, 23-25) во петтиот квалификациски натпревар во групата Ф, и на тој начин шансите за...

Украина ја тужи Русија поради инцидентот во Керчанскиот теснец

Владата на Украина поднесе до Европскиот суд за човекови права тужба против Москва поради кршење на правата на украински морнари, кои беа уапсени...

Одбојкарите преку Украина до завршницата на ЕП

Македонија вечерва ќе се обиде да триумфира над Украинците на гостувањето во Запорожје и да се зацврсти на втората позиција во групата Ф што...

Македонските одбојкари со оптимизам патуваат во Украина

Македонските одбојкари го одработија последниот тренинг пред патувањето за Запорожје каде што утре (5 јануари) ќе го одиграат петтиот натпревар од квалификациите за Европското...

Телефонски разговор Путин-Макрон, теми Сирија и Украина

Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на Франција, Емануел Макрон телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија, но и за кризата во Украина, се наведува...