Ознака: Украина

На воено способните Руси им е забранет влез во Украина

Киев им забрани влез во Украина на Русите на возраст од 16 до 60 години. Украинскиот претседател Петро Порошенко на Твитер објави дека мерката е...

Украина воведува ограничувања за руски граѓани

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска изјави дека неговата Влада ќе воведе ограничувања за руски граѓани како одговор на заплената на три украински бродови и...

Меркел ја повика Украина да покаже воздржаност

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика властите во Киев да покажат воздржаност, откако украинскиот претседател Петро Порошенко го повика НАТО да испрати бродови...

Русија негира дека се блокира пристап во Азовското Море за украински...

Москва денеска ги негираше тврдењата на Украина дека Русија ги блокирала двете главни украински пристаништа во Азовското Море. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека...

Украина предупредува за тотална војна со Русија

Не сакам некој да помисли дека ова се детски игри. Бројот на тенкови во базите по должината на границата е трипати зголемен. Бројот на...

Ердоган сака да посредува во спорот меѓу Русија и Украина

Турскиот претседател Реџеп Tаип Ердоган изјави денеска дека разговарал со претседателите на Русија и Украина Владимир Путин и Петро Порошенко за можноста да биде...

Омељан: Русија го блокира пристапот на украински бродови во Азовското Море

Русија воведе ефикасна блокада на двете главни украински пристаништа во Азовското Море – Бердјанск и Мариупол, не дозволувајќи во нив да впловат или испловат...

Украинското МНР упати протестна нота до Русија поради уапсените морнари

Украинското Министерство за надворешни работи денеска упати протестна нота до Москва поради, како што се наведува, незаконските акции против морнарите од украинската морнарица, соопшти...

Порошенко: Путин ја сака цела Украина

Украинскиот претседател Петро Порошенко го обвини неговиот руски колега Валдимир Путин дека сака да ја анектира цела Украина кон Русија и го повика Западот...

ЕУ загрижена, но без санкции за Русија поради тензиите со Украина

Европската унија е „исклучително загрижена“ поради „опасното зголемување“ на тензиите меѓу Русија и Украина во Азовско Море. Сепак, не се планирани нови санкции против...