Ознака: „Тумбе Кафе“

Патеката до Тумбе Кафе доби нов асфалт

БИТОЛА Од потегот над зоолошката градина во Битола, деновиве почна асфалтирањето на пешачката патека на Тумбе Кафе. Градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска, откако изврши...

Патеката за Тумбе кафе доби нов асфалт

Од потегот над Зоолошкта градина во Битола, денеска почна асфалтирањето на пешачката патека на Тумбе кафе. Градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, денеска изврши увид...

Над 360 илјади евра за доградба на стадионот „Тумбе кафе“

Со ребалансот на буџетот општината Битола ќе издвои 22 милиони денари, или над 360.000 евра за доградба на стдионот под „Тумбе кафе“. Ова беше...

Над 10.000 неиспукани гранати откопани под Тумбе Кафе

Љубителите на фудбалот во Битола и навивачите на Пелистер, кога ги следеле натпреварите на својот миленик, буквално седеле на минско поле. Досегашните ископувања кај...

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна што на 26 октомври...

Тумбе Кафе лежи на бомби

Во Битола кај новата трибина на стадионот под Тумбе Кафе продолжува ископувањето на бомби. Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување од Битола продлжуваат со подигнување...

Проекти и ветувања само на хартија

Доколку во изминатиот период се реализираа барем некои од ветувањата што им беа дадени на битолчани на сите претходни избори, сега Битола ќе беше...

Загина градежник при изградбата на стадионот кај „Тумбе Кафе“

Новиот градски фудбалски стадион кој се гради кај „Тумбе Кафе“ во Битола ја зеде првата жртва. Денеска почина еден градежен работник кој работеше на скелето...