Ознака: Трпчески

„Лин рекордс“ го објави најновиот албум на Симон Трпчески

На албумот се наоѓаат огнениот квартет за пијано на Брамс бр. 3 во Це-мол, фантастичниот нов аранжман на прекрасното „Дивертименто“ на Конесон и триумфалниот...

Британски „Грамофон“ го вброи албумот „Варијации“ на Трпчески меѓу најдобрите

Веројатно најголемиот светски музички магазин, особено влијателен со своите рецензии, британски „Грамофон“, го вброи компакт-дискот „Варијации“ на македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески...

Максимални пет ѕвездички за албумот на Симон Трпчески од светскиот печат

Светскиот музички печат се натпреварува со високи оцени за новиот албум на пијанистот Симон Трпчески, кој го издаде британската издавачка куќа „Лин рекордс“, пред...

Прв самостоен компактен диск на Трпчески за „Лин рекордс“

Издавачка куќа „Лин рекордс“, по големиот интернационален успех на албумот „Македонисимо“ и цедето на кое Трпчески, заедно со филхармонискиот оркестар „Јаначек“ од Острава, Чешка,...

Симон Трпчески настапува во лондонски „Вигмор хол“

Во рамките на пролетната серија концерти на „Вигмор хол“, утре пијанистот Симон Трпчески во престижната концертна сцена во Лондон ќе одржи матине-концерт насловен „Трпчески...

Амбициозен проект инспириран од фолклорната музика

Блескави критики за „Македонисимо“ на Симон Трпчески Најстариот американски магазин специјализиран за рецензии „Америкен рекорд гајд“ (основан во 1935 година) на читателите им го препорача...

Во Британија излегува „Македонисимо“ на Трпчески

Албумот „Македонисимо“, со изведби на пијанистот Симон Трпчески, ќе биде објавен на 28 август, соопшти престижната британска етикета „Лин рекордс“, најавувајќи го излегувањето на...

Овации и ласкави критики за Трпчески во Даблин и во Лондон

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески уште еднаш доби стоечки овации и се избори за ласкави критики по настапите во рамките на својата...