Ознака: трошоци

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари, зголемена за 235 денари...

Вредноста на синдикалната минимална кошница (СМК) за јуни изнесува 60.325 денари и е зголемена за 235 денари споредено со синдикалната минимална кошница за минатиот...

Израел потрошил околу 1,5 милијарди долари за една ноќ за да...

Весникот „Једиот Ахронот“ денеска цитираше поранешен израелски воен командант кој наведува дека Израел потрошил до пет милијарди шекели (околу 1,35 милијарди долари) во саботата...

Тивок јануарски преоден рок

ФУДБАЛ Комбинираниот трошок на 20-те клуба во Англија е 100 милиони фунти, најниско ниво во јануари во сезона без ковид, од 60-те милиони фунти во...

Сѐ уште не сме излезени од инфлаторната спирала

Дали е ова резултат на еден класичен домино-ефект? Нема евтина енергија - има пад на индустриското производство, нема суровини - има покачување на цената...

Трошоците за основни потреби на четиричлено семејство, според новата пресметка, чинат...

Сојузот на синдикати на Македонија ја презентираше новата методологија на синдикалната минимална кошница, која ќе претставува основa по којa синдикатите од 2024 година ќе...

Притисокот за проширување на ЕУ никогаш не бил поголем, а волјата...

Во текстот објавен во „Гардијан“ од авторот Пол Тејлор од аналитичкиот центар „Пријатели на Европа“ се констатира дека „лидерите на Европската Унија се приближуваат...

Сите 10 тима го почитуваа ограничувањето на трошоците за 2022 г.

ФОРМУЛА 1 - ФИА Сите тимови во Формула 1 го почитуваа ограничувањето на трошоците за тој спорт во 2022 година, соопшти управното тело, Светската автомобилска...

Номинално (зголемување на платите) наспроти реално (зголемување на животните трошоци)

Анализирањето на податоците што ги објавува Државниот завод за статистика го потврдува веќе воспоставениот факт за нискиот квалитет на животот во Македонија. Учеството на...

Цените на мало повисоки за 10,1 отсто во споредба со април...

Трошоците на животот во април 2023 година, во споредба со претходниот месец, се зголемени за 0,7, а цените на мало за 1,4 отсто. Во...

Минималните трошоци на едно семејство во февруари 50.909 денари – најмногу...

Минималните трошоци на четиричлено семејство во февруари изнесувале 50.909 денари, покажуваат анализите што денеска ги објави Сојузот на синдикати на Македонија. Според податоците од синдикалната...