Ознака: транспорт

На Далечниот Исток нов импулс во бродоградежништвото

Кина со амбиции да го преземе приматот за производство на бродови за транспорт на ЛНГ Кинеските бродоградители ги предизвикаа „на двобој“ јужнокорејските градители на бродови...

„Лејди Зехма“ ја запре пловидбата во Босфор

Товарен брод со повеќе од 3.000 тони пченка од Украина вчера се насука во Истанбул, поради што беше запрена пловидбата во Босфор. Сообраќајот сега...

Германија плаќа високи трошоци за транспорт

Поради нискиот водостој на Рајна Реката Рајна во германскиот град Кауб, клучната транзитна точка за транспорт на стока, деновиве треба да падне на нивото од...

Пуштени две нови ленти за камиони на Табановце, од октомври стоката...

По алармот дека на граничниот премин „Табановце“ една од лентите за „Отворен Балкан“ не функционира, во употреба се пуштени други две кои товарните возила...

Четири патнички возила и автобус вршеле меѓународен превоз без соодветна документација

Изминатите два дена од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и од Одделението за прекуграничен криминал Скопје при Регионалниот...

Кој ја блокира економската локомотива

Индустријата и стопанството, кои треба да бидат локомотивата на развојот на економијата и на државата, често се соочуваат со проблемот на чести штрајкови и...

Повредените во несреќата ќе бидат пренесени во македонски болници

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешната прес-конференција соопшти дека имал средба со обвинителите што ја водат истрагата за трагедијата кај „Струма“ и...

Полицијата првпат на локални избори ќе го озбезбедува транспортот на избирачкиот...

Полициски службеници првпат на претстојните локални избори ќе го озбедуваат доверливиот материјал, вклучувајќи ги и апаратите за вчитување на отпечатоците од прсти на гласачите....

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за гранични работи Запад при...

Испорачувањето на вакцините на „Фајзер“ не оди баш како подмачкано

Компанијата „Фајзер“ веќе се соочува со неколку проблеми поврзани со транспортот на нивната вакцина против ковид-19 во САД. Тие вчера објавија дека милиони дози...