Ознака: Томас Бах

Бах: Правиме максимални напори да ги вратиме Русите и Белорусите на...

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах изјави дека МОК прави максимални напори спортистите со руски и со белоруски пасош да се вратат...

Бах најави продолжување на санкциите против руските и белоруските спортисти

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, изјави дека се уште се актуелни препораките до меѓународните федерации да не им дозволуваат на спортистите од...

МОК и македонскиот спорт ќе бидат уште повеќе поддржани од ИОК

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ, ТОМАС БАХ, ВО МАКЕДОНИЈА Скопје беше домаќин на претседателот на ИОК, Томас Бах, и на 51-то Генерално собрание на Европските...

Tомас Бах го посети Скопје по повод 30. годишнината на МОК

По повод 30. годишнината од основањето на Македонскиот олимписки комитет (МОК) и 51. Генерално собрание на Европските олимписки комитети, денеска во Скопје првиот човек...

Бах: Олимписката порака за мир да биде инспирација за политичките лидери

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах денеска свечено ги прогласи за затворени 24. Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг и ги повика...

Зошто престана да леташ Камила – притисокот ја приземји Русинката, а...

Руската лизгачка Камила Валиева не успеа да настапи на очекуваното ниво на вчерашната слободна програма на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, откако се...

ИОК одвои 800 милиони долари за справување со кризата поради пандемијата

Околу 650 милиони долари се за организација на ЛОИ в година, а 150 милиони за поддршка на меѓународните спортски федерации и национални олимписки комитети Интернационалниот...

Одложените Игри пред нови предизвици

Човештвото во моментов се наоѓа во мрачен тунел, а Игрите во Токио (кои се презакажани за периодот од 23 јули до 8 август 2021...

Олимписките игри одложени за 2021 година

По Европското првенство во фудбал, договорено е  и Олимпијадата во Токио да биде одложена за една година, а двете натпреварувања ќе се одржат во...

Мажи и жени заедно ќе ги носат знамињата на ЛОИ

Претседателот на ИОК, Томас Бах, изјави дека менувањето на протоколот е направено за да им се овозможи на двата пола рамноправно да бидат претставени...