Ознака: токио

ФОТОГАЛЕРИЈА: ТОКИСКИ БЕЛЕШКИ од Иван Блажев

Токио е приказна за себе, посебен, на прв поглед можеби препознатлив, но всушност многу далечен, различен и специфичен. Во декември 2023 година имав можност...

Триумф на Кипруто и Кебеде со рекордни времиња

Кипруто ја додаде титулата од Токио на оние што ги освои во Бостон во 2021 година и во Чикаго во 2022 година и стана...

2.500 луѓе поминуваат во еден зелен интервал

Најфреквентниот пешачки премин во светот Најфреквентниот пешачки премин во светот е вистинска слика за лудилото, метежот и шаренилото на Токио, па не е невообичаено што...

Пет лица загинаа при судир на патнички и помал авион на...

Авионот кој се запали при слетувањето на пистата на токискиот аеродром „Ханеда“, се судрил со помал авион, а во несреќата загинале сите пет членови...

Авион се запали за време на слетување во Токио, патниците евакуирани

Пожар избувнал во авионот додека се движел по пистата на јапонскиот аеродром Ханеда во Токио, се вели во видеото што го објави јапонската телевизија...

Јапонија дава по 7.500 долари по дете за семејствата што ќе...

Јапонската Влада нуди милион јени (7.500 долари) по дете на семејствата што ќе се иселат од главниот град Токио, со цел да ја насочи...

ООУ „Лазо Трповски“ дванаесетти пат учесник на литературен натпревар во...

Вие ни јавувате ООУ „Лазо Трповски“ од Скопје и годинава, 12. пат едноподруго, учествуваше на Меѓународниот литературен натпревар за млади во Токио, Јапонија, на кој...

Светска премиера на „Кајмак“ на Манчевски во Токио

Светската премиера на филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ќе се случи на 35. Меѓународен филмски фестивал во Токио (ТИФФ), кој ќе...

Зошто Галичник не е поблиску до Токио

Денес, како и со векови претходно, галичани, како и многубројните гости од целиот свет ќе го одбележат празникот Преображение, со традиционални манифестации, меѓу кои...

Земјата на Изгрејсонцето ги зајакнува одбранбените капацитети

Јапонската влада јасно сигнализира дека нема да остане на маргините на светските кризи. Сега е посветена на јакнење на демократијата и на заштита на...