Ознака: тигар

ВИДЕО – Специјалците од „Тигар“ приведоа бегалец од затворот „Идризово“, осуден...

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје и Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, денеска го приведоа С.А. (34)...

Тигар – еден од најголемите пливачи кај големите мачки

Тигарот живее во пасиштата и шумите во Јужна Азија, Кина, Суматра и во Источна Русија. Најчесто има црвеникаво жолто-кафено пругесто крзно. Најстарите пронајдени остатоци...

Одбележана 41-годишнина од формирањето на САЕ „Тигар“

Со тактичко показна вежба, доделување признанија и благодарници и низа свечености денеска во касарната „Илинден“ се одбележа 41-годишнината од формирањето на Специјалната антитерористичка единица...

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надиа – четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено животно со ковид-19...

Денеска е Светскиот ден на тигарот

Денот на тигарот се одбележува од 2010 година за да се издигне свеста за зачувување на тигрите и да се промовира глобалниот систем за...

Тигрите-миленичиња во САД се побројни од тигрите во дивината

Популацијата на тигри кои живеат во дворовите на американските домови е поголема од онаа во дивината, според одредени проценки, пренесува британски „Гардијан“. Седум илјади големи...